Zdroje

Sekce obsahuje širokou paletu pramenů, dokumentů, odborných textů i obrazových dokumentárních materiálů, které se vztahují k historii nacistického pronásledování Židů a Romů na našem území i v Německu a dalších evropských zemích. Kromě výpovědí očitých svědků a pamětníků zde publikujeme oficiální autentické dokumenty - nacistické zákony, úřední pokyny a protokoly, ale také články z dobového tisku, karikatury a mnoho dalších původních pramenů, které dokládají průběh konečného řešení židovské otázky.

V této sekci doporučujeme:

Vzpomínka pana Tomana Broda na věznění v terezínské ghettu, transport do Osvětimi a pobyt v tzv. rodinném táboře v Osvětimi-Birkeau, později pobyt v táboře Gross-Rosen a jeho pobočném táboře v Märzbachtalu, kde se dočkal osvobození.

více…

Židé deportovaní do nacistických koncentračních táborů a ghett pocházeli z mnoha měst a obcí Čecha Moravy, jejichž židovské osídlení sahalo do hluboké historie a mělo v mnoha případech bohatý vývoj, který násilně ukončil holocaust. Ačkoli se dnes mnohé památky, které se podařilo uchovat, obnovují, řada z nich zůstává stále zapomenuta.

více…

Po násilné deportaci všech 68 Romů z Luhačovic 15. března 1943 byl veškerý jejich majetek zabaven a formou veřejných dražeb rozprodáván, zatímco romská obydlí velmi rychle rozebírali nejrůznější dobrovolníci.

více…

Články z časopisu Roš chodeš vztahující se k tématům holocaustu, antisemitismu, rasismu apod.

více…
Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.