Informace o projektu holocaust.cz

Portál holocaust.cz představuje obsáhlý a unikátní zdroj informací k tématu holocaustu, rasismu a antisemitismu. Jeho cílem je školám a široké veřejnosti poskytnout spolehlivé informace a zároveň vytvořit prostředí, v němž je možné holocaust studovat a interpretovat. Editorům portálu jde o to, aby holocaust byl především podnětem k přemýšlení o dějinách i současnosti. Návštěvníci webu si z různorodých pramenů a střípků dochovaných informací mohou, podobně jako historici či genealogové, sestavit vlastní prezentace o holocaustu či například rodinné album.

Najdete zde zcela unikátní kombinaci textů o holocaustu a autentických pramenů různého charakteru - od vzpomínek pamětníků, přes online výstavy po odborné texty, s databází obětí šoa v českých zemích a rozsáhlou databází digitalizovaných archivních dokumentů týkajících se zejména jednotlivých obětí. Tyto prameny také pomáhají rozšířit dějiny holocaustu o příběhy zcela normálních lidí a rodin.

Portál vznikl v roce 2001 a ve své době představoval nejrozsáhlejší český internetový zdroj informací k některému z historických témat. Projekt byl zahájen Terezínskou iniciativou, sdružením bývalých terezínských vězňů a dalších rasově pronásledovaných Židů z Čech a Moravy. V současnosti je provozován Institutem Terezínské iniciativy ve spolupráci se Židovským muzeum v Praze.

Způsob užívání a psaní výrazů Žid a žid, stejně jako Cikán a Rom, v textech a materiálech publikovaných na portálu holocaust.cz vysvětlujeme v Ediční poznámce.

Portál www.holocaust.cz podpořili

Vývoj rozsáhlého portálu by nebyl možný bez laskavé finační či odborné podpory řady institucí:

 

 

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.