Sběrný nebo cikánský? Dotaz velitele Janovského na název tábora

16. září 1942

Sběrný nebo cikánský. Dotaz velitele Janovského na název tábora - icon Jste velitelem cikánského tábora v Letech. Odpověď Inspektora neuniformované protektorátní policie - icon

Dokumenty ve velikosti vhodné pro čtení jsou k dispozici po rozklinutí. Jazyk dokumentů: němčina.


1. Sběrný nebo cikánský. Dotaz velitele Janovského na název tábora

Tábor v Letech u Písku byl během roku 1942 dvakrát přejmenován. Nejprve se z kárného pracovního tábora stal sběrným táborem a následně v červenci 1942 cikánským táborem. Opakované přejmenování tábora vedlo k nejasnostem. Velitel tábora Josef Janovský se proto dne 16. září 1942 písemně ptá, jaké je správné označení jeho pozice a tábora:

Žádám o sdělení, jestli máme používat v dosavadní adrese oficiální název Sběrný tábor Lety, nebo jestli je správný nový název Cikánský tábor. Zároveň žádám o rozkaz, jestli mám ve svém podpisu používat označení ředitel nebo velitel.

(Ich bitte um Mitteilung, ob die bisherige Anschrift Anhaltelager Lety benutzt werden soll oder ob die neue Anschrift Zigeunerlager richtig ist. Gleichzeitig bitte ich um Befehl, ob ich die Bezeichung Direktor oder Kommandant beim Unterschreiben verwenden soll.)


2. Jste velitelem cikánského tábora v Letech. Odpověď Inspektora neuniformované protektorátní policie

Na dotaz velitele tábora v Letech u Písku reaguje kancelář inspektora neuniformované protektorátní policie ještě téhož dne:

Podle nařízení generálního velitele neuniformované protektorátní policie z 19. září 1942 St – 10 – 100 – 35(2) platí pouze název cikánský tábor Lety, resp. cikánský tábor Hodonín. Velitelé táborů se mají podepisovat jako velitel cikánského tábora.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.