Ghetto v Sosnovci

Před válkou žilo v polském městě Sosnowiec přibližně 26 000 židovských obyvatel, kteří tvořili asi 20% celkového obyvatelstva. Město, které leželo na polsko-německých hranicích, obsadili Němci ihned po invazi do Polska. Židovské obyvatele začali okamžitě perzekvovat, zabili na 30 osob a vyplenili obchody i domy. Záhy sem sestěhovali Židy z okolních menších obcí, takže počet židovských obyvatel vzrostl na 45 000. 9. září byla vypálena a zničena Velká synagoga a následně všechny kultovní prostory. Koncem roku 1942 byli Sosnovec a nedaleký Bedzin jedinými dvěma městy v oblasti Zagłębie Dąbroswkie, kde žili Židé.

V ghettu, které bylo pro židovské obyvatele zřízeno, byla ustanovena židovská rada a policie. Předsedou rady byl nejprve Mojše Merin, který se později stal předsedou Centrály židovských rad (Centralną Żydowską Radę Starszych Wschodniego Górnego Śląska), ustanovené nacisty, reprezentující 45 židovských komunit ve Slezsku.

V dubnu 1942 vybrala židovská rada 6200 lidí na práci v pracovních táborech. Podle šířících se fám měli jet do Terezína. Na shromaždiště se však 10. května dostavilo jen 300 lidí. Dozorci začali prohledávat ghetto a společně s židovskými policisty během následujících dní zadrželi 3600 Židů. Všechny deportovali do Osvětimi.

Mezi říjnem 1942 a lednem 1943 bylo ghetto přestěhováno do čtvrti Srodula, která sousedila s ghettem v Bedzinu. Menší ghetta byla zřízena také v dalších částech města: Stary Sosnowiec a Modrzejow. 15. března 1943, kdy bylo ghetto definitivně vybudováno a uzavřeno pro okolí, v něm žilo 15 000 Židů.

V ghettu bylo organizováno podzemní hnutí, zejména mezi mladými lidmi z organizace Ha Noar ha Sioni, Gordonia a Ha-šomer ha-caír. Během závěrečných deportací v srpnu 1943 Židovská bojová organizace (ZOB) v Sosnovci a Bedzinu začala s povstáním proti 800 nacistických dozorců. Povstání bylo potlačeno, většina povstalců byla zabita a ostatní obyvatelé ghetta byli odvlečeni do Osvětimi. Zůstalo pouze několik desítek lidí, kterým se podařilo ukrýt. Ghetto bylo definitivně zlikvidováno v lednu 1944.

 

 

 

 

 

 

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.