Šimon Adler

1884 - 1944

Rabín Šimon Adler se narodil v roce 1884 v jižních Čechách, v Dobré Vodě u Sušice. Ve třicátých letech byl ředitelem  náboženské školy a také archivářem židovské obce. Články přispíval do řady periodik, např. do dětského časopisu Jaldut či do Věstníku židovské obce.


adler1939.jpg
Šimon Adler v roce 1939 (Foto: Národní archiv)

Šimon Adler žil v Praze minimálně od roku 1916 a v roce 1919 se oženil s Růženou, rozenou Schifferovou. V roce 1920 se narodil syn Max, v roce 1928 syn Wolfgang, který později navštěvoval židovskou obecnou školu. Starší syn Max odjel z Československa již v roce 1939. V březnu 1943 byl Šimon spolu s manželkou a mladším synem odvezen do Terezína, odtud pak v květnu 1944 do Osvětimi, kde rodiče zahynuli. Zachránil se pouze syn Wolfgang. Jeho zachránci z koncentračního tábora Mauthausen Aloisi Holubovi byl v roce 1994 udělen titul Spravedlivý mezi národy.

Oba synové válku přežili: Wolfgang, který přijal hebrejské jméno Sinaj, se stal rabínem v Izraeli a Max - hebrejské jméno Matityahu - izraelským politikem a diplomatem. Oba bratři se zasloužili o to, že bylo otevřeno muzeum Šimona Adlera na Šumavě. Sinaj Adler je autorem životopisné knihy V údolí smrti (česky vyšla v roce 2004).

Odkazy:

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.