Křišťálová noc v Opavě

Velkolepá synagoga postavená v orientálním stylu byla vypálena 10. listopadu 1938. Jak je patrné z řady dochovaných fotografií a jak potvrzuje dobový tisk, přilákal její požár řadu zvědavců, kteří sledovali zkázu jedné z dominant města.

Děsivě krásný pohled byl na světle šlehající plameny na čtyřech rohových věžích a velké střední kopuli templu, které se nakonec všechny s velkým rachotem zřítily. Přístupové cesty byly včera zaplněny zvědavci, kteří sem proudili ve velkém množství, aby se mohli na požár synagogy podívat. Ochranná a pomocná policie přístup uzavřela. Zbytky vyhořelé synagogy, která byla postavena v typicky židovském povrchním orientálském stylu na krásném místě uprostřed našeho města (...), budou brzy odstraněny a na místě, kde dříve stál templ, vyroste brzy reprezentativní a města hodná budova.

Deutsche Post für Sudetenland o požáru opavské synagogy, 11. listopadu 1938

17. července 2013 byl v Opavě odhalen pomník připomínající zničenou synagogu. Jeho realizaci inicioval Břetislav Tůma, vnuk jednoho z hasičů, kteří byli nuceni hořící synagoze v roce 1938 pouze přihlížet, a Jaroslav Burda.

Další informace k tématu:

Na místě židovské synagogy v Opavě stojí nový památník, 16.7.2013, Česká televize

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.