Foto Kino Wachtl

Obchodník s fotografickými přístroji

Emil Wachtl a jeho obchod s fotografickými potřebami patřil během první republiky k tváři Jáchymovy ulice v Praze.

Emil Wachtl (* 16.7.1880) pocházel z obce Švihov na Klatovsku, ale velkou část života prožil v Praze. Ignacie Wachtlová, s níž se oženil v roce 1925 ve Vídni, pocházela z německého Charlottenburgu. Manželé Wachtlovi měli 2 děti - v roce 1927 se jim narodila dcera Eva Marie a v roce 1929 syn Otto.

     

Emil Wachtl, 1938, Ignazia Wachtlová, 1939, Eva Wachtlová, 1936, Otto Wachtl, 1939  (Foto: Národní archiv v Praze, fond Policejní ředitelství)

Wachtlův obchod s fotografickými potřebami sídlil v Jáchymově ulici č. 2, tedy přímo naproti židovské škole, kterou navštěvovaly obě jeho děti.

Foto-Kino Wachtl

wachtl-katalog01.jpg

Katalog firmy Foto Wachtl, polovina 30. let (Foto: soukromý archiv V. Lála, České fotoaparáty.cz)

V druhé polovině 30. let měla firma Kino-Foto Wachtl 3 provozovny: v Senovážné ulici, kde bylo hlavní sídlo firmy, na Národní třídě a na Fochově (dnešní Vinohradské) třídě. Jednalo se tedy o větší firmu s 50 zaměstnanci. Wachtlovy závody měly být hodně využívány zákazníky z Prahy i venkova. Firma si zakládala na tom, že důkladně školení zaměstnanci dokázali zákazníkům odborně poradit. Svoji firmu Emil Wachtl vybudoval na základě svých dlouholetých zkušeností. Kromě prodeje fotografických a kamerových přístrojů, fotografických filmů a odborné literatury se firma věnovala též vyvolávání a zpracování fotografií a filmů a prodávala veškeré příslušenství pro domácí vyvolávání. V nabídce byly přístroje předních značek té doby. Firma disponovala též mechaniky, kteří se věnovali opravám fotopřístrojů pro veřejnost. Pro zájemce o amatérskou kinematografii nabízela i zaškolení do problematiky a tito zájemci mohli též využívat “předváděcích síní” pro promítání. Základní strategie firmy spočívala v tom, aby zákazníci byli spokojení se svou vlastní tvorbou a ta jim přinášela radost. Z dochovaných ceníků, katalogů a propagačních letáků je patrné, že se nechtěli spokojit jen s pouhým prodejem, ale snažili se také, aby se fotografie stala co nejvíce rozšířeným koníčkem dostupným pro co nejvíce lidí. Firma bezesporu stála u rozšíření fotografie jako takové v Československu. Kromě prodeje koncovému uživateli dodávali zboží i maloobchodníkům s fotografickými potřebami - jejich sklad sloužil jako velkoobchod.

wachtl-katalog02.jpg

Katalog firmy Foto Wachtl, polovina 30. let (Foto: soukromý archiv V. Lála, České fotoaparáty.cz)

Firma Foto-Kino Wachtl se soustředila hlavně na prodej přístrojů pro fotoamatéry, ale prodával též studiové fotoaparáty, jeden z nich byl součástí ostravského fotoateliéru Jana Spisara.

wachtl-fotoaparat.jpg

Fotoaparát z nabídky firmy Emil Wachtl (Foto: soukromý archiv V. Lála, České fotoaparáty.cz)

Wachtlova firma se zabývala také veřejným promítáním - v roce 1938 zprostředkovala promítání amatérských filmů z X. všesokolského sletu v Praze v hotelu Zlatá Husa.

Žádost o udělení koncese k promítání filmu, 1938 (Foto: Národní archiv v Praze, fond Policejní ředitelství)

Protektorát a pronásledování

Jaký byl osud firmy po vzniku Protektorátu a po válce, zatím nevíme. Lze však bezpochyby říci, že během první republiky zaujímala jedno z předních míst ve svém oboru.

Slibnou kariéru Emila Wachtla i osud celé jeho rodiny změnila válka. Rodina zůstala v Praze až do července roku 1942 - doklady o tom, že by se Wachtlovi pokusili o vystěhování, nemáme. Obě děti navštěvovaly v posledních měsících její existence židovskou školu v Jáchymově ulici. V červenci 1942 byla celá rodina deportována do Terezína, odkud měla po týdnu odjet dál do ghetta v Minsku. Transport AAy však do Minsku nikdy nedorazil. Celá rodina zahynula v městečku Baranoviči (dnešní Bělorusko).

 

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.