František Kraus

1908 - 1942

 

Kraus_mala.jpg

František Kraus, polovina třicátých let (Foto: soukromý archiv Josefa Viktorjeníka).

František Kraus se narodil 5. července 1908 v Praze, trvalé bydliště měl u své matky Marie, rozené Běhavé, na Kladně. Otec Ludvík zemřel ještě před válkou. František měl bratra Jiřího.

Byl učitelem z povolání a učil literní předměty. Na škole v Jáchymově ulici působil ve třicátých letech jako řídící učitel. Jeho měsíční plat na této pozici činil 1200 Kč. V letech 1937 až 1938 byl odpovědným redaktorem měsíčníku Jaldut - Časopisu židovské mládeže a zároveň členem spolku Kruh přátel židovské mládeže - Jaldut. Do roku 1938 byl řídícím učitelem židovské obecné školy, k prvnímu únoru 1939 podal výpověď za ne zcela přátelských podmínek - v prosinci 1938 se dostal do sporu se Židovskou školskou maticí. Nějaký čas ještě pokračoval v péči o židovský dorost, nejspíše až do doby, kdy byl 8. srpna 1940 zatčen. Nějaký čas byl pravděpodobně vězněn na Pankráci, ale ještě byl propuštěn. V lednu 1941 se pokusil - neúspěšně - vystěhovat do Šanghaje.

Živil se jako soukromý učitel a to asi až do doby, než byl zařazen do transportu z Prahy do Lodže, kde 15. října 1942 zahynul. Jeho matka jela transportem z Kladna do Terezína v únoru 1942 a odtud v březnu téhož roku do Izbice, kde zahynula.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.