Den holocaustu 2008

Od roku 2004 je součástí občanského kalendáře České republiky Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který připadá na 27. ledna - na den osvobození koncentračního tábora Osvětim. Stalo se tradicí, že oficiální připomenutí tohoto dne probíhá v Senátu Parlamentu ČR, který je v tomto případě partnerem Federace ŽO v ČR a Nadačního fondu obětem holocaustu jako vlastním pořadatelům.

Letošního roku se slavnostní shromáždění uskutečnilo již 25. ledna, tradičně v Rytířském sále Valdštejnského paláce, poprvé za účasti prezidenta republiky. S projevy postupně vystoupili předseda SenátuPřemysl Sobotka (který nad shromážděním převzal záštitu), prezident ČR Václav Klaus, Warren L. Miller z USA, bývalý osvětimský vězeň, historik Toman Brod, zástupce Romů z ČR Karel Holomek, předseda ŽOP František Bányai a za Mezinárodní osvětimský výbor Christoph Heubner.

Za přítomnosti řady velvyslanců, mezi nimiž pochopitelně nechyběl ambasador Státu Izrael ani velvyslanci USA a Velké Británie, představitelů FŽO, jednotlivých židovských obcí a organizací, ale i žáků Lauderovy židovské školy vyjádřili řečníci odhodlání uchovat a bránit památku obětí šoa i aktivně vystoupit proti snahám rehabilitovat a oživovat nacistickou ideologii a antisemitismus. Uznání, úctu a podporu pak vyjádřili bývalým vězňům nacistických koncentračních táborů, kteří svou přítomností dodávali závažnosti a důstojnosti celého aktu to hlavní - autentičnost.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.