Napadení v Široké

Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR ostře odsuzují verbální a následný fyzický útok proti členovi pražské židovské komunity, k němuž došlo 10. listopadu 2008 v Praze 1, Široké ulici. Při napadení, které mělo jednoznačný rasistický podtext, naštěstí nedošlo k vážnějšímu zranění. K útoku došlo v den 70. výročí říšského pogromu - křišťálové noci. Je dokladem stupňujících se snah extremistů a neonacistů zastrašovat českou židovskou pospolitost, zpochybňovat zásady demokratického státu. ŽO v Praze i FŽO v ČR budou dále sledovat tento případ, který je plně v kompetenci orgánů činných v trestním řízení.

V souvislosti s napadením oceňujeme rychlou a profesionální práci policie a zároveň připomínáme důležitost prevence a systémových kroků proti zvýšené aktivitě neonacistů, kteří se snaží i prostřednictvím legálních uskupení proniknout do společenského a politického života.

Při posouzení celkové situace v České republice s potěšením konstatujeme, že v době incidentu se v Praze konala konference evropských rabínů, která proběhla bez jakýchkoli problémů. Účastníci konference vyjadřovali pocit naprostého bezpečí a oceňovali pozitivní přijetí českou veřejností.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.