Svědectví židovských hřbitovů

Poté, co se najdou lidé, kteří porazí autem chlapce a zraněného ho pohodí v lese či okradou muže, který jinému zachraňuje život, se zdá téměř nepřípadné hovořit o ničení židovských hřbitovů. A přece je to téma, o němž se sluší mluvit.

V červenci bylo v Bohumíně vyvráceno 25 židovských náhrobků. Ve městě žilo před 2. sv. válkou na 400 Židů, tábory smrti přežilo 11. Ještě v červenci byly zjištěny rozsáhlé škody v Písku: povaleno bylo 23 náhrobků, z toho dva rozbity na malé kousky. (Než nacisté Písek okupovali, žilo v něm na 300 Židů. Nevrátilo se jich ani 20.) Tyto útoky budou zařazeny do statistiky, stane se z nich číslo mezi čísly. Údaje, které máme k dispozici, nejsou úplné, ale i to, co víme, kreslí nedobrý obraz. Společnost Matana při ŽOP, má ve své správě 270 židovských hřbitovů. Jen od roku 2000 jich bylo poškozeno téměř 30 %. Navíc ne všechny hřbitovy mají správce, kteří by alespoň zaznamenali dílo zkázy, a také ne všechna hanobení židovských pohřebišť vejdou ve známost.

Aritmetika zmaru má i svůj konkrétní obsah. V některých případech se židovské hřbitovy staly místem plošného ničení. Tak tomu bylo v Hradci Králové, Příbrami, Libochovicích, Golčově Jeníkově, Benešově či loni v říjnu v Žamberku, kde rozběsněný nezletilec rozbil několik desítek náhrobků. Oprava přijde na 570 000 korun, historická škoda činí tři a půl milionu. Někdy se jedná o systematickou devastaci s výdělečným záměrem: ze hřbitovů mizí žulové náhrobky, které je možno spatřit třeba jako desky zahradních stolů chatařů, zloději otrhávají kovové části náhrobků. Stále nová skličující svědectví vydává v tomto ohledu např. Nový židovský hřbitov v Praze či v Kolíně. Devastující nájezdy sběračů dokládají, že ne vždy jsou hřbitovy ničeny ze zášti či z vandalství. Co však naplat, v době, kdy přeživší koncentračních táborů samou svou existencí nedávají zapomenout na hrůzy šoa, bude mít každý útok na židovský hřbitov zvlášť odpornou pachuť. V řádu života je, že živí pečují o hroby svých zemřelých. Evropským Židům to z velké části nebylo dopřáno. Nacisté je systematicky vyvražďovali, nebylo zemřelých a pozůstalých, ale jen obětí. A tak mezi nesčetnými případy lidské pokleslosti zůstanou ve velkém ničené židovské hřbitovy v Čechách a na Moravě mementem, smutně promlouvajícím o naší současnosti.

Psáno pro Rch a Rádio 6, red. kráceno.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.