Proti zapomnění a památce obětí

Sdružení bývalých vězňů koncentračního tábora Schwarzheide vydalo útlou knížku libereckého autora Friedricha Krale s názvem Hladový pochod. Bývalý vězeň Terezína, Panenských Břežan, Osvětimi a Schwarzheide napsal své vzpomínky již v r. 1945, ke čtenářům se tedy dostávají dosti opožděně. Jsou nicméně stále cenné autentickým záznamem krutých dní, které nevymizí z paměti žádnému z tehdejších vězňů. Vnučka F. Krale paměti pečlivě přepsala na stroji již před lety, ale pak se po nich slehla zem, i když jedna kopie byla uložena v knihovně Židovské obce v Praze. Teprve v loňském roce jsme vzpomínky objevili, přeložili do češtiny (originál je německý) a do angličtiny a s finanční pomocí ŽOP a České rady pro oběti nacismu vydali.

Knížka je doplněna historií likvidace koncentračního tábora Schwarzheide - pobočky Sachsenhausen. Odchod židovských vězňů se stal již první den pochodem smrti, který trval dvacet dnů, během nichž stráže SS ubily nebo zastřelily třiasedmdesát vysílených obětí. Jejich jména a místa, kde byli mrtví pohřbeni, resp. zahrabáni, zaznamenal zdravotník tábora

Heinrich Roeder a záznam ukryl v obvazu na své paži.

O to, aby oběti dostaly alespoň svá jména na pietně označených hrobech, se starají přeživší vězni. Neznáme den ani místo, kde zahynuli naši rodiče a prarodiče: hroby našich spoluvězňů jsou hroby našich rodin.

R. Svoboda, J. Franěk, H. Gaertner (Sdružení bývalých vězňů koncentračního tábora Schwarzheide, Maiselova 18, P 1)

Klíčová slova

Schwarzheide, Friedrich Kral

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.