Osmý obvod

Osmý obvod najdete v Budapešti i dnes a v povídkách bratrů-dvojčat Giorgia a Nicoly Pressburgerových máte možnost nahlédnout do jeho života v desetiletích, kdy se stal židovským ghettem. Autoři sugestivně evokují především dobu svého dětství a dospívání, ale v některých textech se vracejí ještě hlouběji do minulosti, do vzpomínek svých předků. Jejich detailní pohled do života trhovců, obchodníčků i podvodníčků je plný stesku po zmizelém světě židovského štetlu, nostalgie exulantů vytržených z kořenů, zároveň však nezapře smysl pro sebeironii, nadsázku a vystižení životních paradoxů, který je příznačný pro židovskou reflexi vlastního údělu. V časovém oblouku od první světové války po rok 1956 jsou s realistickou střídmostí a s citem pro dobovou atmosféru vyprávěny osudy celé řady poněkud bizarních obyvatel osmého budapešťského obvodu, zasaženého nejen tragédií holocaustu, ale i poválečným politickým vývojem v Maďarsku. Příběhy krasavice Ilony, mazané Lišky Frani, slaboduchého Roberta, autoritářské Selmy, podvodníka Arona a mnoha dalších jsou mentalitě a zkušenosti českého čtenáře pozoruhodně blízké.

Giorgio a Nicola Pressburgerovi se narodili 21. 4. 1937 v osmém budapešťském obvodu. V r. 1956 emigrovali do Itálie, zde vystudovali a dosáhli profesních úspěchů. Nicola bohužel v roce 1985 zemřel. Teprve rok po jeho smrti vychází jejich literární prvotina Příběhy z osmého obvodu (Storie dell'Ottavo Distretto), na kterou volně navázal román Zelený slon (L'elefante verde, 1988). Giorgio potom pokračoval v literární dráze sám; je autorem řady povídek a románů a také mnoha dramatických textů. Je rovněž uznávaným divadelním a filmovým režisérem. Žije v Terstu, donedávna působil jako ředitel Italského kulturního institutu v Budapešti.

Pressburger, Giorgio; Pressburger, Nicola. Příběhy z osmého obvodu. Praha: Sefer, 2006, s. 120. Přeložil Šimon Daníček, 120 str., pevná vazba. Dop. cena 160 Kč, v redakci 130 Kč.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.