Poslední knihy Willa Eisnera

Před rokem zemřel ve věku 87 let významný americký židovský umělec, průkopník grafického románu a vynikající autor komiksů Will Eisner (1917-2005). Proslavil se ve čtyřicátých letech 20. století seriálem The Spirit, který psal a kreslil celých dvanáct let jako komiksovou nedělní přílohu novin. Jeho jméno je však spjato hlavně s grafickým románem - knihou, jejíž děj je vyprávěn komiksovým způsobem. Roku 1978 tímto způsobem ztvárnil částečně autobiografické vyprávění o životě židovských obyvatel Bronxu ve třicátých letech minulého století (Smlouva s Bohem) a ve stejném žánru, jejž dovedl k dokonalosti, napsal ještě dalších dvacet knih (např. převyprávění Bílé velryby). Eisner se nikdy netajil s tím, že cílem jeho knih není jen vyprávět příběhy, ale také vzdělávat, zpřístupnit informace lákavou a nenáročnou formou, věřil v sílu vypravěčského jazyka komiksů a jeho vliv na nejširší čtenářské vrstvy.

Posledním dílem Willa Eisnera, jehož vydání se již nedožil, je Spiknutí, tajný příběh o Pro tokolech sionských mudrců (2005), komiksové zpracování historie tohoto padělku.

Po dlouhá léta vycházejí stovky knih a vědeckých článků, které odhalují podvrh Protokolů. Jenže tyto studie píšou většinou akademici a jsou určené pro vědce nebo lidi, které o pravé povaze této knihy není třeba přesvědčovat, napsal autor v předmluvě ke knize. Svoje protokoly vytvořil tak, aby čtenáře poučil i zabavil napínavým příběhem. V Eisnerově podání je historie Protokolů příběhem několika jedinců, kteří padělek vytvořili, a lidí, kteří opakovaně v různých dobách dokazovali, že se jedná o podvrh. A příběh o tom, že navzdory všemu padělek vychází v dalších vydáních. Autor přitom vycházel z nejnovějších poznatků o vzniku Protokolů, především z informací ruského historika Lepechina, který v 90. letech minulého století na základě pátrání ve zpřístupněných sovětských archivech stoprocentně potvrdil identitu padělatele, ruského exulanta ve Francii jménem Golovinskij. Eisnerova přímočará historie Protokolů jako by potvrzovala tezi Hanny Arendtové o banalitě zla - spis, který napomohl vzniku vražedného hnutí a který ve světě dodnes šíří nenávist, vznikl díky nápadu a spolupráci hrstky lidí, kteří si ani nedali příliš námahy skrýt původní pramen textu (v Eisnerovi jsou pasáže z původního pamfletu o Napoleonu III. a Protokoly položeny vedle sebe; podobnosti a průhledné textové změny komentují dva čtenáři).

Poslední grafický román Willa Eisnera je velmi důkladně vypraven: předmluvu k němu napsal Umberto Eco, úvod sám autor, doslov s historickými údaji profesor Stephen Eric Bronner, nechybí vysvětlivky k textu a bibliografie knih o Protokolech.

Eisner, Will. The Plot. The Secret Story of the Protocols of the Elders of Zion. Shofar: An Interdisciplinary Journal of Jewish Studies, 25, no. 3 (2007): 186-188. New York, London: W. W. Norton and Company, 2005, s. 186-188.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.