Řecko uctí oběti šoa

Řecký ministr vnitra prohlásil, že předloží parlamentu návrh zákona, podle nějž by byl 27. leden (den osvobození Osvětimi) prohlášen za Den památky řeckých obětí holocaustu. Do konce roku 2003 by měl být schválen ještě zákon o trestání diskriminace na náboženském nebo etnickém základě.

Vláda tak reaguje na kritiku židovských organizací, které tvrdí, že se řecké státní orgány dostatečně nesnaží bránit vzrůstajícímu antisemitismu v zemi. V Řecku sice není situace tak vyhrocená jako v západní Evropě, kromě vandalství na židovských hřbitovech tu nedošlo k žádnému antisemitskému útoku, ale média a inteligence jsou ostře protiizraelské a jejich rétorika někdy hraničí s jasným antisemitismem.

Středisko Simona Wiesenthala proto ve svém cestovním rádci nabádá židovské turisty, aby nejezdili do Řecka během olympijských her, které by údajně mohla ovlivnit současná atmosféra nepřátelství a pomluv. Představitelé řecké a izraelské vlády i řecké židovské obce se od stanoviska pracovníků Střediska zcela distancovali.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.