Holocaust podle Milana Maryšky

Čtvrtého prosince loňského roku zemřel při natáčení v Izraeli režisér dokumentarista Milan Maryška. Do povědomí diváků se kromě série filmů z daleké Sibiře zapsal rozsáhlými společenskými projekty, ve kterých připomínal temnější stránky našich dějin. Na svůj zatím poslední televizní cyklus Ztráta paměti, zabývající se tematikou 50. let a třetího odboje, chtěl navázat čtyřdílným seriálem Český holocaust, který zasadí do širších souvislostí děsivé události druhé světové války.

O prosazení seriálu na toto téma usiloval Maryška několik let. Nebýt jeho reputace, bohatých zkušeností a velkého úsilí, projekt by se nikdy nerozběhl. První natáčení, rozhovor s profesorem Janem Wienerem, se uskutečnilo na sklonku r. 1998 na režisérovy náklady. Smlouvu s Českou televizí se podařilo podepsat teprve před prázdninami r. 2002. Po smrti Milana Maryšky v práci pokračují jeho spolupracovníci v čele s režisérem Petrem Jančárkem.

Režisér M. Maryška v Osvětimi.

Český holocaust je náročný projekt, který se snaží zmapovat vztahy Čechů k odlišným národnostním či sociálním skupinám, s nimiž se dělí o životní prostor. Tvůrci si uvědomují, že je důležité problém předvádět tak, aby zaujal především generace bez osobních zkušeností s hrůzami minulosti. Ve čtyřech hodinových částech se zaměří na historii dávno zapomenutou i na současnost. Původním záměrem Milana Maryšky bylo vystavět cyklus na základě chronologické linky, což se však postupem času ukazuje jako neudržitelné. Rovněž název seriálu se zdá zavádějící - autoři rozhodně nehodlají natočit další pomník, další naučný film pro střední školy. Diváka nebudou čekat nekonečně dlouhé statistiky nebo rozpohybované mapy válečných tažení. Hlavní důraz je tu kladen na příběhy, osudy a pocity konkrétních lidí.

Příběh českých Židů, Romů, tělesně postižených a dalších v české společnosti handicapovaných skupin, pomohou kromě výpovědí odborníků i laiků vyprávět také dobové ukázky lidové tvořivosti ve formě pamfletů, antisemitských tiskovin, lidových říkanek, písniček apod. Tvůrci by proto chtěli požádat čtenáře Roš chodeš o spolupráci. Hledáme příběhy obyčejných lidí, které semlely dějiny, ty dávné i ryze současné. Pokud si vzpomínáte na nějaký zajímavý příběh či osud, máte osobní zkušenost s antisemitismem, rasismem, xenofobií, vlastníte zajímavé písemnosti, fotografie, které by mohly pomoci přiblížit divákovi naše téma, prosím ozvěte se na adresu Jan Turek, asistent režie e-mail: turik@seznam.cz; tel.: 251 814 319 mobil: 736 649 702.

Klíčová slova

Milan Maryška

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.