Světová konference dětí přeživších holocaust

Ve dnech 12.-15. října 2001 se v americkém Houstonu konala 14. světová konference židovských dětí přeživších holocaust. Setkání tentokrát organizátoři nazvali From the Shoah to Tikun Olam (Od šoa ke zdokonalení světa). Získali jsme sponzorský dar, což nám umožnilo vyslat na konferenci dvě zástupkyně - Věru Egermayerovou a Evu Karasovou. Program konference s tradičními workshopy a semináři probíhal v atmosféře vládnoucí ve Spojených státech po osudném 11. září. Zářijový teroristický útok zasáhl tvrdě do života Američanů, lidem, kteří prožili hrůzy rasového pronásledování, narušil dlouhá léta budovanou křehkou rovnováhu, hodnotily atmosféru konference obě delegátky. Věra Egermayerová byla na konferenci zvolena do funkce tajemníka šestičlenného výkonného výboru Světové federace.

Potěšující bylo zjištění, že mnozí z účastníků vzpomínali na pražskou konferenci Mosty k zítřku v roce 1999. Na této konferenci vznikla iniciativa k vytvoření evropské instituce sdružující jednotlivé skupiny přeživších dětí (viz dále).

Evropská asociace židovských dětí přeživších holocaust

Dne 4.11. se v pražské Židovské radnici sešli zástupci devíti evropských zemí a založili Evropskou asociaci židovských dětí přeživších holocaust. Je to první organizace svého druhu a bude reprezentovat zájmy svých členů při jednáních s evropskými a mezinárodními institucemi. Sídlem asociace bude Praha. Členy výkonného výboru se stali: předseda - Max Arpels (Holandsko), viceprezident - Peter Volko (Slovensko), viceprezidentka - Melita Svobová (Chorvatsko), tajemnice - Jana Dráská (ČR) a pokladník Henry Obstfeld (Velká Británie). Kontaktní adresa: Vera Egermayer, Hidden Child - Praha, tel./fax: 02/24 25 46 40, e-mail: egermayer@nzconsul.cz

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.