Brundibár v Portu

Dne 9. března měla v portugalském přístavu Porto na severu země premiéru dětská terezínská opera Brundibár skladatele Hanse Krásy a libretisty Adolfa Hoffmeistera. V rámci kulturního festivalu Porto 2001, evropské město kultury, totiž zdejší Vzdělávací oddělení hudebního centra ve spolupráci s Goethe Institutem v Portu, Velvyslanectvím ČR v Portugalsku, divadlem Rivoli a portským městským úřadem připravilo samostatný projekt nazvaný Brundibár, od dnů netolerance k netoleranci našich dnů. Projekt trvající čtyři dny (7.-10.3.) obsahoval inscenaci opery a filmové představení, na němž portští školáci zhlédli dokumentární film o Terezínu s ukázkami z propagačního snímku Vůdce daroval Židům město a výstavu reprodukcí dětských kreseb z Terezína.

Spolu s panem Sérgio Vilarigulesem, který byl v období Salazarovy diktatury vězněn v koncentračním táboře, dr. M. Pojarem, ředitelem kulturního centra ŽM v Praze, a novinářkou Dianou Andringu jsem se zúčastnil besedy na téma zřejmé z názvu projektu. Bohatou diskusi, která trvala do půl jedné v noci, vyslechlo na 120 návštěvníků. Já jsem při ní zavzpomínal na terezínskou inscenaci Brundibára, v níž jsem hrál jako dítě, a připomněl jsem 57. výročí likvidace rodinného tábora v Osvětimi.

Klobouk dolů před představením Brundibára, které předvedly děti v Portu! Nadšení, se kterým se organizátoři do práce pustili, podle mého názoru nemá obdoby. Ve hře účinkovalo šedesát dětí vybraných z hudebních škol Porta a okolí, hudební těleso dospělých a vynikající operní zpěvák, barytonista Antonio Segaldo v roli Brundibára. Dále se na inscenaci podílelo na šedesát dospělých všech možných profesí, kteří se mj. postarali o krásné kostýmy a zajímavé zvukové a světelné efekty.

Představení má vkomponované pasáže nad rámec vlastní Krásovy opery: výborně předvádí příjezd transportu do Terezína a na závěr opery byla na veliké plátno promítnuta fotografie z poslední scény původního terezínského představení (získané z filmu) s doprovodem originálního záznamu finálního refrénu. Premiéry se zúčastnili např. ministr kultury a starosta města a již při prvním představení bylo vyprodáno dalších šest večerů (vždy pro 450 diváků). K inscenaci byl vydán krásný barevný program s články o historii Terezína, se základními údaji o tvůrcích opery a umělcích, kteří se na portském představení podíleli (včetně fotografie všech dětských herců).

V Portu jsem prožil čtyři krásné dny plné vzpomínek na bývalé dětské spoluvězně a přeji si jen, aby pořadatel dodržel to, co mi slíbil - že pošle videokazetu celého představení, aby je mohli zhlédnout i ti z vás, kteří ta léta prožili také v Terezíně.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.