Zprávy ze světa

Petice proti Wagnerovi

Advokát Dov Šilansky a Středisko pro organizace přeživších holocaust podali nejvyššímu soudu petici, v níž žádají, aby se v Izraeli nekonal festival hudby Richarda Wagnera. Přeživší nabádají představitele izraelských ministerstev zahraničí, turistiky, kultury a další orgány, aby akci odepřeli finanční podporu. Signatáři petice argumentují tím, že Wagner byl známý svým antisemitismem a že propagace jeho díla by se dotkla cítění všech Židů.

Skotští nacionalisté a nacisté

Podle dešifrovaných zpravodajských zpráv z období druhé světové války nabízeli skotští nacionalisté během druhé světové války spojenectví nacistickému Německu. ČlenovéSkotského hnutí za nezávislostvyzývali německé představitele, aby dopravili do Skotska zbraně z Irska. Nacionalisté plánovali, že využijí paniky při bombardování Anglie a vyhlásí Skotskou republiku. Němci nakonec Skoty v jejich boji o nezávislost nepodpořili, neboť se zajímali spíše o své pozice v neutrálním Irsku.

Sousedé

V loňském roce vzbudila v Polsku velkou pozornost kniha amerického historika polského původu Jana Tomasze Grosse s názvem Sousedé: Zkáza židovské komunity v Jedwabne.

Gross se zabývá tragédií 1600 jedwabenských Židů; podle jeho údajů nezavraždili Židy Němci, jak se traduje ve všech oficiálních polských pramenech (i na pamětní desce umístěné na místě tragédie), ale jejich polští spoluobčané. V červenci roku 1941 Židy zmučili, nahnali do stodoly a tu podpálili.

Grossova kniha vyprovokovala nejen to, že se v Polsku o tragické události začalo znovu mluvit (historici se přou o to, do jaké míry jednali Poláci na rozkaz Němců a do jaké z vlastní iniciativy), ale také konkrétní činy. Koncem května se má v Jedwabne konat zvláštní katolická mše za odpuštění; byla odstraněna původní deska a na jejím místě bude osazena nová deska s jiným textem, již letos v červenci odhalí polský prezident Kwasniewski. Navíc se prý má na žádost polského vládního Institutu národní paměti začít s exhumací ostatků zavražděných Židů (s tím však nesouhlasí náboženští představitelé) a zahájit seriozní vyšetřování, kdo byl skutečným vrahem obětí - zda Poláci, či Němci.

Na památku japonského diplomata

V hlavním městě Litvy Vilnijusu vysadí stovky třešňových stromků. Občanům města je zaslali z Japonska, neboť mají připomínat japonského diplomata Chiune Sugiharu, který za války zachránil tisíce Židů. Pracoval jako tajemník generálního konzula v Litvě a na vlastní nebezpečí vydal více než 6000 Židům víza, na která mohli vycestovat ze země a zachránit se před nacisty.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.