Ad.: Pomník Leopolda Hilsnera ve Vídni

Vážený pane šéfredaktore,

zasílám Vám souhrnnou informaci o aktivitách, které velvyslanectví ČR ve Vídni uskutečnilo v souvislosti s rekonstrukcí hrobu L. Hilsnera na vídeňském Centrálním hřbitově. Rád bych Vás tímto informoval o naší činnosti a zároveň poskytl podklad ke korekci některých drobných nepřesností, které se ve vztahu k těmto aktivitám objevily. (Například zmínka o údajné neúčasti zástupce velvyslanectví na pietním aktu dne 21.6.2000 v časopise Roš chodeš č. 8/2000.)

Velvyslanectví ČR ve Vídni přispělo k úsilí několika vídeňských subjektů zrekonstruovat hrob L. Hilsnera na vídeňském Centrálním hřbitově tím, že v dubnu 2000 poskytlo bezplatné ubytování restaurátorce z Židovského muzea, která se na rekonstrukci podílela. Po rekonstrukci dále po dohodě převzalo další péči o zmíněný hrob, kterou realizuje prostřednictvím zahradnické firmy Diner, jež tyto služby na židovské části Centrálního hřbitova zajišťuje. Náklady na údržbu a péči o hrob byly ze strany velvyslanectví uhrazeny na pět let dopředu.

Pietního aktu dne 21. června 2000, který se uskutečnil v souvislosti s ukončením rekonstrukce hrobu, jsem se osobně zúčastnil jako zástupce velvyslanectví ČR ve Vídni.

Dne 26. září 2000 se z iniciativy velvyslanectví, v rámci projektu Stories Exchange, věnovaného soužití národnostních menšin ve střední Evropě, uskutečnil u hrobu L. Hilsnera pietní akt, při kterém s projevy věnovanými osudu L. Hilsnera vystoupili velvyslanec ČR v Rakousku J. Gruša a prezident nadace Fund for New Performance/Video J. W. Erwin. Velvyslanec J. Gruša ve svém projevu vyslovil jménem České republiky omluvu a politování nad Hilsnerovým osudem a upozornil na nebezpečí, které národnostní a náboženská nesnášenlivost představuje v kontextu střední Evropy. Akce se vedle účastníků projektu Stories Exchange zúčastnil také známý publicista a muzikologGottfried Wagner, zástupci Českého centra i velvyslanectví a tisku.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.