Zprávy ze světa

Eichmannovy paměti tiskem

Během svého procesu v roce 1962 v Jeruzalémě směl Adolf Eichmann psát v cele paměti. Žalobce nicméně tehdejšímu premiérovi Davidu Ben-Gurionovi doporučil, aby memoáry nevyšly tiskem. Rukopis zůstal dlouhá léta ve státních archivech. Nyní o něj žádá Eichmannův syn.

Kvůli vydání rukopisu oprávněnému dědici (a jeho pravděpodobnému publikování) se sešlo několik významných osobností: generální prokurátor Izraele E. Rubinstein se setkal s historikem J. Bauerem, státním archivářem E. Prizelem, právním poradcem premiéra Š. Steinem a tajemníkem ministra spravedlnosti A. Zisblattem. Pokud Eichmannovy paměti vyjdou tiskem, chtějí představitelé izraelské vlády dohlédnout na to, aby je k tisku připravili němečtí vědci a aby vyšly společně s komentářem a vhodným doprovodným materiálem, prohlásil E. Rubinstein.

Vyznamenání pro Bronfmana a Kampelmana

Každý rok udílí prezident Spojených států amerických deseti osobnostem nejvyšší občanské vyznamenání - Prezidentskou medaili svobody. Mezi letošními oceněnými je i prezident Světového židovského kongresu Edgar Bronfman za to, že zabezpečuje základní práva Židům po celém světě, bojuje proti antisemitismu a prosazuje úsilí navrátit uloupený majetek přeživším holocaust a jejich dědicům. Dalším vyznamenaným je i bývalý americký prezident Jimmy Carter (jeden z iniciátorů dohody v Camp David) a Max Kampelman, který se za éry Michaila Gorbačova zasadil o volnou emigraci sovětských Židů.

Židé odcházejí z JAR

V současné době žije v Jihoafrické republice asi 100 000 Židů. Jejich počet však klesá, mnoho již ze země odešlo a mnozí o emigraci uvažují. Po nástupu nového prezidenta Thabo Mbekiho se obávají ekonomické i sociální nejistoty. Ačkoli židovská obec patřila v zemi vždycky k demokraticky smýšlejícím institucím a ačkoli s židovskou komunitou je spojeno několik významných osobností kritizujících apartheid (připomeňme např. nositelku Nobelovy ceny za literaturu Nadine Gordimerovou), bílí Židé mají strach. Bojí se nechávat své děti hrát si samotné na ulici a bojí se, že jejich potomci nedostanou díky novému systému pracovních kvót, založenému na etnické příslušnosti, slušné zaměstnání.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.