Zprávy ze světa

Grant géniů profesoru Friedlanderovi

Šestašedesátiletý profesor Saul Friedlander získal grant Mac Arthurovy nadace ve výši 375 000 USD. Tato cena, zvaná též grant géniů, je každoročně udělována nejkreativnějším a nejslibnějším tvůrcům v oblasti vědy a umění.

Friedlander se rozhodl napsat pokračování svého životního díla Nacistické Německo a Židé. První svazek nazvaný Léta prezekuce 1933-1939 vyšel před dvěma lety a sklidil výborné kritiky od historiků i recenzentů. Druhý díl má sledovat válečné osudy Židů. Friedlanderův styl je pozoruhodnou kombinací vědeckého přístupu, osobních postřehů a autentických svědectví.

Saul Friendlander se narodil v Praze roku 1932, za války ho ukrývali ve francouzském klášteře. Jeho rodiče zahynuli v Osvětimi. Roku 1948 odjel do Izraele, kde žije dodnes.

Poválečné osudy Norimberských zákonů

V červnu získalo Židovské muzeum v Los Angeles originály norimberských zákonů. Poválečný osud tohoto nechvalně známého dokumentu byl následující: v posledních dnech existence říše, na sklonku dubna 1945, nalezli američtí vojáci v Eichstattu poblíž Norimberku sejf a v něm velkou zapečetěnou obálku z konopného papíru. Uvnitř obálky byl originál norimberských zákonů podepsaný Hitlerem. Vojáci předali dokument generálu Pattonovi a ten ho věnoval Huntingtonské knihovně v kalifornském San Marinu (Pattonova rodina sídlila poblíž).

Knihovníci znali historickou hodnotu dokumentu, ale nevěděli prý, kam dokument předat. Teprve roku 1996, když bylo otevřeno Skirballovo kulturní centrum v Los Angeles, jehož součástí je i židovské muzeum, se rozhodli dokument předat. Originály jsou zde nyní spolu se slavnostním vydáním Hitlerova Mein Kampf (dalším Pattonovým darem Huntingtonské knihovně) vystaveny až do 5. září.

Peronovy doklady

Představitelé Střediska Simona Wiesenthala v Los Angeles žádají argentinské úřady o prošetření informace, že nacistům prchajícím z Evropy Argentina nabídla tisíce nevyplněných pasů a dalších dokladů. Podezření se zakládá na tvrzení advokáta, který zastupuje v Itálii souzeného válečného zločince Ericha Priebkeho. Pedro Bianchi prohlásil, že když mezi roky 1945 a 1947 pracoval jako právník na ministerstvu zahraničí, vydal jeho úřad na osobní příkaz prezidenta Juana Perona 2000 pasů a 8000 jiných identifikačních dokladů. O Peronovi je známo, že obdivoval italského fašistického diktátora Benita Mussoliniho. Na základě této akce přišlo do Argentiny jen kolem dvou tisíc nacistů, mezi nimi Martin Bormann, Josef Mengele a Adolf Eichmann. Ostatní použili argentinské papíry pro vstup do dalších jihoamerických zemí, především Bolívie, Brazílie a Paraguaje. Argentina, která se chce zbavit pověsti nacistického ráje, nedávno otevřela své archivy pro historický výzkum. Před několika měsíci byl též odtajněna zpráva, kterou americké velvyslanectví v Buenos Aires poslalo v roce 1945 do Washingtonu. Sděluje v ní, že měsíc před koncem války poslali nacisté do Argentiny tajně kolem jedné miliardy dolarů na investice.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.