Zprávy ze věta

Vatikánské archivy otevřeny

Vatikán souhlasil, aby společná komise židovských a křesťanských historiků prozkoumala dosud tajné vatikánské archivy obsahující dokumenty z 2. světové války. Toto rozhodnutí má zjevně ukončit desetiletí trvající nejasnosti ohledně postoje papeže Pia XII. k nacistickému vyvražďování Židů. Zatímco mnozí židovští historici soudí, že papež svým mlčením a netečností nepřímo přispěl ke genocidě Židů, Vatikán tato obvinění odmítá. Společná židovsko-křesťanská komise, která má zkoumat dosud neznámé dokumenty, byla ustavena již před 18 měsíci. Teprve nyní však může zahájit svou práci. Předpokládá se, že zjištění komise ovlivní případné rozhodnutí o svatořečení papeže Pia XII.

Bojkot pojišťovny Allianz

Světový židovský kongres pohrozil, že vyzve k bojkotu německé pojišťovny Allianz. Mělo by se tak stát, pokud Allianz nezveřejní úplný seznam dosud nevyřešených pohledávek po obětech holocaustu, které byly u Allianz pojištěny. Allianz, která působí i v České republice, je jediná pojišťovna se spornou válečnou minulostí, která odmítá plně spolupracovat při objasnění nároků svých někdejších židovských klientů.

Zadržen neonacista Germar

V Británii byl zadržen německý neonacista Rudolf Germar, který byl v roce 1995 odsouzen v Německu ke 14 měsícům vězení za podněcování rasové nenávisti. Germar však z Německa uprchl a žil v Británii pod dívčím jménem své manželky.

Modlitbu povolil ministr

V přístavu Chaniana řeckém ostrovu Kréta byla po více než 50 letech slavnostně otevřena restaurovaná synagoga. K bohoslužebným účelům se užívala až do roku 1944, kdy bylo 300 místních Židů zavražděno v Osvětimi. Slavnostnímu zpřístupnění synagogy předcházel spor mezi řeckou židovskou obcí a starostou města Chania. Pro malý počet Židů žijících v přístavu Chania se v restaurované synagoze nepočítá s konáním bohoslužeb, ale při slavnostním otevření měly být čteny i židovské modlitby. Proti tomu se postavil starosta města s poukazem na zákon z roku 1938, zapovídající modlitbu, pokud není přítomno alespoň 50 věřících. Stejný požadavek podpořil též místní biskup Irineos. Řecký ministr náboženství Gerassimos Arsenis však nakonec židovskou modlitbu v restaurované synagoze povolil a sám se zúčastnil slavnostního obřadu.

Haider vlastní židovský majetek

Jak oznámil světový tisk, rakouský pravicový politik Jörg Haider užívá majetek, který původně patřil rakouským Židům. Haiderovo jmění, jež se odhaduje na 15 milionů dolarů, představují zejména turisticky přitažlivé pozemky nedaleko hranic se Slovinskem. Tyto pozemky vlastnila ještě v roce 1938 židovská rodina Roiferů, která však o ně byla po anšlusu Rakouska připravena. Pozemky získal za zlomek ceny jistý Josef Webhofer, bohatý obchodník a stoupenec nacistů. Ten pak v roce 1986 převedl tento původně židovský majetek na svého vzdáleného příbuzného, jímž byl právě Jörg Haider. Haider se nicméně nemusí obávat žaloby. Židovská rodina Roiferů, které majetek před válkou patřil, přijala v roce 1950 částečné odškodnění. To sice zdaleka neodpovídalo skutečné hodnotě majetku, ale v poválečné tísni si Roiferovi nemohli příliš vybírat. Syn původních majitelů Alexandr Roifer dnes žije v Izraeli.

Důkaz, že věděli

Dvacetiletá studentka Barbara Rogersová nalezla v archivu britského ministerstva zahraničí dokument velkého historického významu. Jedná se o memorandum židovských představitelů z 8. prosince 1942, které bylo předáno americkému prezidentovi Rooseveltovi a poté britské vládě. Uvedené memorandum obsahuje informaci o existenci plynových komor v Osvětimi a masovém, průmyslově organizovaném zabíjení Židů nacisty. V memorandu se doslova praví, že dva miliony Židů již byly zavražděny a dalším pěti milionům Židů smrt hrozí. Historici měli již dříve za to, že nejvyšší britští a američtí představitelé byli včas informováni o nacistickém tzv. konečném řešení židovské otázky, ale jednoznačný důkaz pro to chyběl. Ten byl nyní nalezen. Otázka, proč Spojenci Osvětim nebombardovali, však nebyla dosud zcela věrohodně zodpovězena.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.