Zprávy ze světa

Znovu o křížích

Šest předních polských intelektuálů (mezi nimi i básník Czeslaw Milosz) napsalo v listopadu otevřený dopis polskému premiérovi Jerzymu Buzekovi. Žádají ho, aby konečně zasáhl v záležitosti osvětimských křížů (viz Rch 11/98). Signatáři odmítají vztyčování nových křížů a pokládají to za provokaci, která má v Polsku vzbudit zmatek a nepokoje.

Počátkem prosince premiér prohlásil, že polská vláda navrhne parlamentu, aby byl přijat zákon na ochranu míst, která byla za druhé světové války dějišti masového utrpení Židů. Zákon by se týkal jedenácti lokalit v Polsku a umožnil by vládě, aby jeho dodržování kontrolovala. Všechny nové kříže budou odstraněny, prohlásil Buzek v dopise předsedovi Americké pamětní rady holocaustuMilesi Lermanovi, s tím, že velký papežský kříž zůstane.

Překvapivé vyšetřování

Litevská vláda vytvořila komisi, jejímž úkolem je zkoumat válečné zločiny spáchané v zemi během německého a komunistického režimu. To, že dvě různá období má vyšetřovat stejná komise, již vzbudilo nesouhlasné reakce. Členové komise také již vysvětlili, jak svou práci naplánovali: budou prý vyšetřovat zločiny, které spáchali Litevci na Židech za války, a současně s tím zločiny, které páchali Židé (komunisté) na Litevcích během sovětské éry.

Rekonstruované synagogy

Studenti architektury na Vysoké škole technické v německém Darmstadtu si připomněli 60. výročí křišťálové noci originálním způsobem. Na základě starých plánů i výpovědí pamětníků zrekonstruovali přesný exteriér i interiér tří frankfurtských synagog, které byly 10. a 11. listopadu 1938 nacisty zničeny: Velké synagogy, synagogy na Börneplatz a friedbergské synagogy. Modely lze nalézt na internetové stránce www.cad.architektur.tu-darmstadt.de.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.