Alespoň jméno

Dne 6. května 1999 odhalil starosta města Drážďan pan Klaus Gaber v urnovém háji na občanském hřbitově v Drážďanech-Tolkewitzu památník na společném hrobě dvou set třinácti obětí umučených nacisty v koncentračních táborech Schwarzheide a Flossenbürg.

Památník tvoří stéla českého sochaře a kameníka Václava Elise s nápisy v osmi jazycích včetně češtiny a hebrejštiny tohoto znění: Obětem nacionálního socialismu v koncentračních táborech Schwarzheide a Flossenbürg. Na osmi bronzových tabulích jsou odlita jména zde pohřbených vězňů. Alespoň ta.

Pietního aktu se zúčastnili bývalí vězni koncentračních táborů Schwarzheide a Flossenbürg, zástupci vyslanectví zemí, jejichž občané jsou zde pohřbeni, zástupci zdejší židovské obce a další hosté.

K památníku jsme položili květiny za Federaci židovských obcí v ČR, za Židovskou obec v Praze a Teplicích a kytice od spoluvězňů. Kytici státu Izrael položila k památníku paní Miriam Shomatová, generální konzulka Izraele v Berlíně.

Vězni koncentračního tábora Schwarzheide a Flossenbürg, kteří byli umučeni nacisty během otrocké práce v letech 1944-1945, byli zpopelněni v tolkewitzkém krematoriu a urny s jejich popelem byly odloženy ve skladu urnového háje a po válce přeneseny do společného hrobu. Teprve koncem roku 1966 jsme získali dokumenty o urnách a v roce 1977 byl hrob za naší účasti pietně upraven. Nyní po 55 letech dostali naši bratři svá jména a my věříme, že jejich svaté pozůstatky konečně našly místo věčného odpočinku.

Pietní akt odhalení pomníku a desek se jmény umučených zahájil svým projevem starosta Drážďan pan Klaus Gaber. Potom se pomodlil evangelický farář pan Reiman. Náš kantor pan Mikuláš Roth přednesl El mole rachamim a člen Židovské obce Drážďany pan Wagner se pomodlil Kadiš.

Bývalí vězni koncentračních táborů Miloš Volf, Richard Svoboda a Hanuš Gärtner přednesli krátké projevy. Součástí obřadu bylo též předání knihy našeho spoluvězně Jiřího Fränkla Hořící nebesa a Zprávy o koncentračním táboře Schwarzheide, obojího v německém znění. Knížky i zprávu si vyžádali zástupci města pro své střední školy a použijí je při výchově a vzdělávání nové generace. Věnování do knížek napsal spoluvězeň dr. Jiří Franěk.

Pietní akt u památníku zakončili trubači místního sboru Mendelssohnovými melodiemi a písní Šalom chaverim.

Neznáme místa skonu ani hroby svých rodičů a prarodičů. Ve vašich hrobech, bratři, opatrujeme též hroby a památku svých rodin.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.