Aktuality

leden 2005

13. ledna - 20. února 2005 - Výstava: Stopy holocaustu

Soubor fotografií Radovana Kodery, které zachycují současnou podobu několika bývalých nacistických koncentračních táborů a ghett, vystavuje Vzdělávací a kulturní středisko Židovského muzea v Praze, Maiselova 15.

12. ledna 2005 - Přednáška: Holocaust ve filmu a antisemitismus

Přednáška Alice Aronové na téma zobrazení antisemitismu a holocaustu v české kinematografii, jejíž součástí bude promítání filmu J. Weisse Romeo, Julie a tma, se koná od 18. hodin v sále Vzdělávacího a kulturního střediska Židovského muzea v Praze.

18., 25. ledna a 1. února 2005 - Česká televize: Holocaust

Po tři úterní večery bude ČT na druhém programu od 20 hodin uvádět dokument nedávno zesnulého Milana Maryšky a Petra Jančárka, který se podrobně věnuje osudu českých Židů během druhé světové války. První částí, mapující česko-židovské vztahy před okupací, provází fotograf R. Kodera, známý především svými snímky koncentračních táborů.

  • Reprízy:

  • středa 26. 1. 2005 - 0. 20 / středa 2. 2. 2005 - 0.25 ČT2

  • pátek 28. 1. 2005 - 13. 00 / pátek 4. 2. 2005 - 13.30 ČT2

20. ledna 2005 - Česká televize: Osvětim - Katarína Grünsteinová vzpomíná...

V prvním z cyklu dokumentárních filmů o holocaustu, který vysílá program ČT2 od 20 hodin, bude hovořit o svých zážitcích z Osvětimi bývalá vězenkyně pocházející ze Slovenska (viz vzpomínka: Paní Katarína G.)

27. ledna - 3. března 2005 - Výstava: Stíny holocaustu

Táborské občanské sdružení Hadasa připravilo k 60. výročí osvobození Osvětimi výstavu fotografií Radovala Kodery, které mapují osudy třinácti set Židů z Táborska deportovaných do nacistických koncentračních táborů. Výstava je v galerii Infocentra přístupná ve všední dny od 9 do 16 hodin až do 3. března 2005.

26. ledna 2005 - Přednáška: Osvobození Osvětimi 27. 1. 1945

Na osvobození koncentračního tábora Osvětim bude vzpomínat bývalý vězeň a očitý svědek prof. MUDr. Tomáš Radil, Csc. od 18 hodin v sále Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze, Maiselova 15.

27. ledna 2005 - Projekce dokumentárního filmu: Má šťastná hvězda

Film z cyklu Paměť 20. století režisérky Heleny Třeštíkové o Zdeně Fantlové, vězenkyni několik koncentračních táborů, bude uveden ve Vzdělávacím a kulturním středisku Židovskému muzea v Praze od 18 hodin.

leden 2005 - On-line výstava: Private Tolkatchev at the Gates of Hell

Na stránkách památníku Jas Vašem je možné si prohlédnout kolekci kreseb Zinovii Tolkatcheva, jenž se jako příslušník sovětské armády podílel na osvobozování koncentračních táborů Osvětim a Majdanek . Ve svých kresbách zachytil obrazy, které viděl bezprostředně po vstupu do táborů smrti.

27. ledna 2005 - Osvětim: Vzpomínková akce k 60. výročí osvobození tábora

U Pomníku paměti národů v táboře Auschwitz II Birkenau se bude konat oficiální pietní akt, na nějž má přijet asi 10 000 účastníků ze 40 zemí. K nevýznamnějším pozvaným hostům patří prezident Izraele Moše Kacav, Ruska Vladimir Putin, Francie Jacques Chirac, Německa Horst Köhler, viceprezident Spojených států Dick Cheney, nizozemská královna Beatrix, belgický král Albert II. a mnoho dalších. Kromě toho se chystá řada doprovodných akcí. V Krakově se například uskuteční fórum, na kterém budou mladí lidé diskutovat nejen o minulosti, ale rovněž o současných problémech jako je rasismus nebo terorismus. Polský prezident Aleksander Kwasniewski vyznamená pětici bývalých vojáků Rudé armády, kteří se podíleli na osvobození koncentračního tábora.

27. ledna 2005 - Putovní výstava: Anna Franková - odkaz pro současnost

Od 27. ledna do 27. února 2005 mohou výstavu shlédnout obyvatelé Hranic na Moravě. Ve zdejší novorománské synagoze v Janáčkově ulici bude přístupná denně kromě pondělí od 9 do 16 hodin, v neděli do 17 hodin.

27. ledna 2005 - USHMM: Liberation of Auschwitz 60th Anniversary

Na internetových stránkách washingtonského Muzea holocaustu najdeme k 60. výročí osvobození Osvětimi kromě stručného popisu událostí ilustrované mapy, video výpovědi svědků, fotografie a filmové dokumenty. Aktuálně také přehled článků a akcí, které se ve světě k výročí pořádají.

27. ledna 2005 - Muzeum romské kultury: Vzpomínkový večer u příležitosti Mezinárodního dne holocaustu

Zajímavý program zahrnující besedu s pamětníky, projekci filmu Ó ty černý ptáčku, prohlídku výstavy dětských prací na téma holocaust spojený s prohlídkou sálu věnovaného romskému holocaustu, začíná od 17.00. Vstupné je dobrovolné.

27. ledna 2005 - Odhalení pamětní desky a setkání v Senátu parlamentu ČR

V 10 hodin bude na vnější zdi Pinkasovy synagogy slavnostně odhalena pamětní deska připomínající osoby, které byly vyznamenány titulem Spravedlivý mezi národy - udělovaným Památníkem holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě těm, kteří během holocaustu pomohli Židům. Následně bude v Senátu parlamentu ČR vzpomínkové setkání, jehož součástí bude prezentace projektu Zmizelí sousedé a koncert.

28. ledna 2005 - Výstava: Chotěbořští zmizelí sousedé

Výstava, kterou připravili studenti chotěbořské Vyšší odborné školy a Obchodní akademie pod vedením Mgr. Pavla Adama, bude otevřena od 15 hodin v budově přístavby školy. Přístupná bude do 11. února denně od 8 do 15. 30.

30. ledna 2005 - Den proti antisemitismu

Přednáškový a diskusní pořad na téma antisemitismu, který pořádá česká pobočkaMezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ) společně s Židovskou obcí Brno u příležitosti Dne holocaustu, se koná od 9 hodin v Brně v budově ombudsmana (Údolní 39). Zúčastní se například velvyslanec Izraele Arthur Avnon, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát či místopředseda brněnské židovské obce Petr Weber.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.