Židovská ročenka 5766

Letošní ročenka se skládá ze sedmnácti textů, upořádaných do tří hlavních okruhů. V prvním z nich, věnovaném judaismu, najdeme esej Teodicea, ve kterém se jeho autor B. L. Sherwin zabývá tím, jak se s problémem všech náboženství, totiž jak chápat utrpení spravedlivých a blahobyt zlovolných, snaží vyrovnat judaismus. V druhém s názvem Chybějící kus cestopisu rabi Petachji informuje judaista Karel Boušek o nových pohledech na text slavného cestopisu, který vyšel poprvé v Praze roku 1595.

Druhým okruhem jsou tradičně paměti a vzpomínky na téma šoa. Letos jsme zařadili čtyři autory různého osudu, kteří holocaust přežili. Jan Wiener popisuje svůj dramatický, ale nakonec úspěšný útěk za svobodou a možností bojovat. Karel Reinisch přežil svoji popravu, skrýval se dva roky v Polsku, kde bylo zabíjení Židů na denním pořádku, a podal o tom ojedinělé svědectví. Část vzpomínek Evy Bezdíčkové vypráví o dětství děvčátka ze Žiliny a končí jeho příjezdem na rampu Osvětimi. Proč mě nezabili? - tak nazval svůj text jeden z nejznámějších českých spisovatelů Ivan Klíma, který trávil své dětské roky v koncentračním táboře Terezín.

Třetí, nejrozsáhlejší část naší ročenky přináší řadu próz židovských autorů a na židovská témata. Je mezi nimi napůl zapomenutý moravský německy píšící autor Max Grünfeld (1856-1933) nebo současný izraelský spisovatel Jicchak Bar Josef, který má blízko k našemu Hrabalovi. Leonid Cypkin a P. A. Satunovskij psali rusky a v Rusku prožili celý život, David Delitor a Ivan Mironovič Guberman si ruštinu vzali s sebou do Izraele a patří k početným židovským autorům tohoto jazyka, kteří tam žijí a publikují. Všichni čtyři jsou zástupci u nás málo známého fenoménu současné ruské židovské literatury. Jediným zástupcem poezie v této ročence je Albert Goldstein, básník a překladatel ze Záhřebu. Polsky píšící a v USA žijící Henryk Grynberg se v textu Polsko-židovská válka vrací do roku 1968, kdy byli Židé, kteří přežili šoa, z Polska hromadně vyháněni. Americká autorka Nicole Kraussová ve svém románu Dějiny lásky (ukázka) přichází s brilantní verzí věčného tématu - amerického přistěhovaleckého románu. A Tomáš Kolský (1978) povídkou Kachlíkovaná pohádka zastupuje nejmladší generaci židovských autorů českého jazyka.

Židovská ročenka 5766 (2005/2006) bude mít 224 stran a vyjde a bude distribuována v lednu 2006.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.