Evropa a OSN na památku holocaustu

Poprvé v historii OSN zazněla 24. ledna v prostorách OSN modlitba. Byla to židovská modlitba za mučedníky, po níž následovala izraelská národní hymna. Na zvláštním shromáždění k uctění 60. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětimi promluvil generální tajemník Kofi Annan a další politici a hosté, mj. ministři zahraničí Izraele a Německa a spisovatel Elie Wiesel. Tragédii židovského lidu nelze s ničím srovnat, prohlásil mj. Annan. Pietní shromáždění bylo významné především pro Izrael, který je v OSN pravidelně kritizován za postup vůči Palestincům. Izraelští a američtí hosté vyjádřili naději, že se stejným pochopením pro osud židovského národa budou představitelé OSN jednat i později, především při projevech moderní formy antisemitismu - antisionismu.

Celoevropské ceremonie připomínající 60. výročí osvobození Osvětimi vyvrcholily 27. ledna přímo v prostoru bývalého tábora. Pozvání přijalo na čtyřicet hlav států a vlád z celého světa (viz článek Hřbitov bez hrobů).

Zvláštní pozornost výročí věnovali němečtí politici: při pietní ceremonii v Berlíně promluvil kancléř Gerhard Schröder, památku obětí uctili i členové německého parlamentu. Předtím již delší dobu probíhala ve veřejných prostorách města kampaň nazvaná Proti zapomnění, jejímž cílem bylo prostřednictvím autentických citátů z období šoa upozornit na nacistické zločiny.

Francouzský prezident Jacques Chirac slavnostně otevřel v pařížské čtvrti Marais renovované muzeum holocaustu, které nyní obsahuje přes milion dokumentů týkajících se francouzských obětí šoa. Jeho součástí je i nově vytvořená zeď se jmény a daty narození 76 000 francouzských Židů deportovaných z Francie.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.