Zprávy ze světa

Státní svátek popíračů historie

Světový židovský kongres (WJC)protestoval proti nedávnému rozhodnutí litevského parlamentu vyhlásit den, v němž v roce 1941 vznikla pronacistická litevská vláda, za státní svátek. Představitelé WJC z tohoto důvodu bojkotovali říjnovou konferenci o uloupených uměleckých předmětech v době druhé světové války, jež se konala ve Vilniusu. Rozhodnutí litevského parlamentu činí z celé země popírače historie, jenž se snaží legitimovat pronacistický režim, který podporoval jednu z nejbrutálnějších genocid v celé Evropě, prohlásil Avi Becker, mezinárodní ředitel WJC. Kontroverzní rozhodnutí parlamentu ještě může vetovat litevský prezident.

Synagoga v Osvětimi

V městě Osvětimi bude poprvé od druhé světové války otevřena synagoga. Jedná se o jednu z dvanácti synagog, které tu existovaly před válkou, v době, kdy většinu obyvatel města tvořili Židé. Synagoga byla otevřena 12. září a její inaugurace se zúčastnila řada osobností politického života Izraele, Polska a USA a také jordánský princ Hasan (bratr zemřelého krále Husajna).

Do boje proti neonacismu

Německá vláda se pustila do ostrého boje s představiteli neonacismu v zemi. Pověřila skupinu expertů, aby prozkoumali ústavní možnosti, na jejichž základě by mohla být rozpuštěna neonacistická strana NPD, a přitvrdila v potírání extrémně pravicových projevů. Pracovníci sdělovacích prostředků založili webovou stránku s adresou www.netzgegenrechts.de, na které shromažďují články a reportáže zabývající se činy pravicových extremistů.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.