Zprávy ze světa

Rakousko a židovský majetek

Rakouská vláda oznámila, že pro odškodnění nuceně nasazených na území Rakouskavyčlení fond ve výši 6 miliard šilinků. Podle kancléře Schüssela se vláda hodlá vypořádat i s problémem arizovaného majetku rakouských Židů.

Podle vídeňského historika Fritze Webera toto řešení nebude vůbec jednoduché. Výše ukradeného židovského majetku v zemi prý činí 87 miliard šilinků (229 miliard Kč). V letech 1938-1945, kdy bylo Rakousko součástí třetí říše, muselo zemi opustit více než sto tisíc lidí. Do nacistických koncentračních táborů bylo deportováno kolem 65 tisíc rakouských Židů. Majetek všech těchto lidí byl vyvlastněn.

V souvislosti s arizovaným židovským majetkem v Rakousku se nejčastěji mluví o místě zvaném Medvědí údolí, které dnes patří bývalému předsedovi Svobodné strany Rakouska Jörgu Haiderovi. Medvědí údolí, pozemek a usedlost, bylo před válkou v majetku židovské rodiny Roiferových. Po anšlusu ho nacisté zkonfiskovali, původní majitelé utekli do Palestiny a novým vlastníkem se stal člen NSDAP Wilhelm Webhofer, Haiderův prastrýc. Po válce Roiferovi souhlasili s mimosoudním vyrovnáním a za své pozemky dostali odškodné ve výši 120 tisíc dolarů (jejich skutečná hodnota však je zhruba 6 milionů dolarů). J. Haiderovi patří Medvědí údolí od roku 1986.

Výzvy ADL proti rasismu

Představitelé úřaduLigy proti pomluvám (ADL)pro střední a východní Evropu se sídlem ve Vídninapsali dopis maďarskému premiérovi dr. Viktoru Orbánovi a vyjádřili hluboké znepokojení nad nedávnými výtržnostmi na maďarských fotbalových stadionech. Pochody fanoušků doprovázely antisemitské a rasistické výkřiky jako už jede vlak do Osvětimi na adresu klubu MTK, o kterém je známo, že měl židovské majitele. ADL vyzvala premiéra a odpovědné členy vlády, aby proti výtržníkům použili všechna dostupná právní opatření.

Dopis v podobném duchu dostal i premiér Zeman. České republice ADL vytýká nenávistné chování k Romům, které se naposledy projevilo v Orlové, kde deset českých skinheadů brutálně napadlo a zranilo romskou rodinu se čtyřletým invalidním dítětem. Pachatele se dosud nepodařilo vypátrat. Urážející a nelidské chování skinheadů a pravicových extremistů neladí s obrazem, který si ADL vytvořila o všemi respektované České republice, českém národu a o snahách této země stát se členem Evropské Unie, píše se mj. v dopise.

Holocaust se udál v Evropě

Konference evropských rabínů (KER; organizace reprezentující evropské ortodoxní hnutí) vyjádřila velkou nespokojenost nad skutečností, že byla vyloučena z Claims Conference (mezinárodní organizace zastupující Židy v restitučním procesu proti Německu). Generální tajemník KER Aba Dunner prohlásil, že je velmi zvláštní, že zatímco všechna významnější americká rabínská sdružení jsou v Claims Conference zastoupena, evropské organizaci je její účast upírána. Jako by Američané nepochopili, že holocaust se udál v Evropě, řekl Dunner. V Evropě byla zdevastována infrastuktura židovského života, a je tedy logické, že hlavní rozhodnutí by měly provádět evropské organizace, které se starají o to, aby v této části světa byl židovský život znovu oživen. Nejvíce pozornosti by podle Dunnera mělo být věnováno židovským obcím ve východní Evropě.

Švýcarsko odškodňuje

Švýcarská vláda se v mimosoudním jednání dohodla se dvěma přeživšími šoa, jejichž rodiče zemřeli v Osvětimi poté, co byli deportováni ze Švýcarska. Charles a Sabine Sonabendovi uprchli roku 1942 jako děti se svými rodiči z okupované Belgie. Podařilo se jim překonat hranice do Švýcarska, odkud je však deportovali zpět. Následovalo zatčení a věznění v Osvětimi, které rodiče nepřežili. Ministr financí a advokát přeživších se dohodli na odškodnění ve výši 115 000 USD.

Podle zprávy nezávislých historiků vrátilo Švýcarsko během války od svých hranic 24 500 uprchlíků; 51 000 uprchlíků (z toho 20 000 Židů) naopak přijalo.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.