Zprávy ze světa

Doživotí pro Sawoniuka

V Londýně byl počátkem dubna odsouzen na doživotí osmasedmdesátiletý Anthony Sawoniuk. Tento muž, který přišel do Británie v roce 1946 z Běloruska a až do své penze pracoval jako průvodčí Britských drah, byl obžalován za své válečné zločiny.

V rodném městě, ruském Domačevu, Sawoniuk ochotně vykonával rozkazy nacistů a vraždil Židy. Konkrétně byl obžalován za vraždu dvou mužů a zastřelení několika žen v Domačevu roku 1942. Nacisté tehdy obklíčili lidi, kteří přežili masakr 3000 domačevských Židů, a zavraždili je. Hlavním svědkem procesu byl očitý svědek, tehdy 13letý chlapec, kterého Sawoniuk donutil, aby oběti zakopal do hromadného hrobu. Sawoniuk všechna obvinění popřel jako lži.

Sibiřský gubernátor

Komunistický poslanec Albert Makašov, známý svými ostře antisemitskými výroky, oznámil, že v prosincových volbách bude kandidovat na funkci gubernátora novosibirské oblasti. Tento post prý považuje za dobrý odrazový můstek pro prezidentské volby v roce 2000.

V samotném Novosibirsku nedávno vandalové zdemolovali synagogu: zničili mobiliář, roztrhali modlitební knihy, svitky Tóry vyházeli na zem a zdi počmárali kříži a antisemitskými nápisy.

Chráněné zóny

Polský parlament nedávno odhlasoval návrh zákona, aby okolo osmi bývalých koncentračních táborů v zemi byly vytvořeny chráněné zóny. Zákon má během třiceti dnů schválit polský senát a pak jej má podepsat prezident. Zřízení zón by ve zmíněných oblastech omezilo komerční aktivity a veřejná shromáždění.

I. G. Farben v likvidaci

Německá chemická společnost I. G. Farben, která vyrobila cyklon B používaný v nacistických plynových komorách a zaměstnávala desítky tisíc vězňů, je již padesát let v likvidaci. Rozkaz likvidovat továrnu vydaly po válce americké okupační úřady a tento proces není dosud uzavřen. Podle posledních zpráv bude činnost továrny definitivně ukončena za tři měsíce a část získaných peněz by měly získat oběti nacismu.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.