Zaznamenali jsme v tisku

červenec 2002

1. července 2002

Týdeník Respekt přinesl přílohu Prvních deset let..., která mapuje desetiletou činnost nadace Člověk v tísni. Kromě jiných zde najdeme články: Odškodnění minulosti a Chtěl jsem zapomenout, jejichž tématem je romský holocaust. Na předposlední straně týdeníku recenzuje Jáchym Topol knihu Michala Glowinského Černé sezóny v článku nazvaném Obtížen pamětí.

2. července 2002

O poničení karlovarského památníku připomínajícího vypálení zdejší synagogy v roce 1938 informovala česká média: Lidové noviny - Vandalové poničili památník židovským obětem holocaustu; MF Dnes - Anonym vyzýval k pogromům na Židy; Vandal zhanobil židovský pomník; 3. 7. 2002 - Letáky proti Židům viděl newyorkský rabín, Útok na pomník pobouřil rabína; Právo - Poničen židovský pomník, 3.7.2002 - Zhanobení židovského památníku pobouřilo newyorského rabína.

2. července 2002

Kontroverzní kniha Martina Walsera Kritikova smrt již vyšla, informuje v MF Dnes Alice Horáčková - Walserův sporný román má lepší prodej než kritiky.

2. července 2002

Za rasisticky motivovaný útok stanuli přes soudem tři mladíci, kteří loni přepadli romskou rodinu v Aši. (MF Dnes - Mladíci jsou obviněni z šíření rasové zášti).

8. července 2002

Zbyněk Petráček nás v Respektu seznamuje s německou rezolucí Antisemitismus do klatby - posílit soudržnost v Německu, kterou schválil spolkový sněm (Proti, ale každý zvlášť).

8. července 2002

V Hospodářských novinách najdeme přehled všech filmů uvedených letos na MFF Karlovy Vary, které se věnovaly tématu holocaustu, antisemitismu a rasismu v článku Válka a genocida filmaře stále přitahují.

9. července 2002

Článek Agáty Pilátové v Týdeníku Rozhlas (Most přes řeku času) upozorňuje na deník Jiřího Münzera, židovského chlapce, který zemřel v Osvětimi při hromadné popravě rodinného tábora 8. března 1944. Deník s názvem Dospívání nad propastí vyjde za přispění Nadace Židovského muzea v Praze v srpnu letošního roku.

9. července 2002

Informace z hlavní zpravodajské relace Události na ČT1 uvádí, že polský Institut národní paměti potvrdil, že masakr Židů v Jedwabném 10. července 1941 provedli Poláci, sousedé obětí. Radowan Ignatiew, hlavní vyšetřovatel Institutu uvedl, že výsledek pátrání stojí zejména na výpovědích pamětníků a v současné době se čeká na materiály z Izraele, které mají potvrdit počet obětí. (Zprávy v tisku 10. července 2002: MF Dnes -Masakr v Jedwabném byl dílem Poláků; Právo- Jedwabne: Polsko přiznalo spoluvinu; 11. července 2002: MF Dnes- Vandal poškodil pomník v Jedwabném; Lidové noviny - Neznámý pachatel poškodil pomník obětí vraždy Židů v Jedwabném; Hospodářské noviny - Pomník Židů zabitých v Jedwabném Poláky kdosi poškodil v den výročí.

10. července 2002

Na podobnost měst Josefov a Terezín a jejich aktuální situaci upozorňuje v MF Dnes Jan Hrudka - Josefov může vzkřísit výstavba bytů. Města sama na opravy obřích pevnostních staveb nemají. Magdeburská kasárna opravilo ministerstvo kultury a zřídilo v nich expozici o terezínském ghettu, depozitáře Národního muzea včetně badatelen či studentské ubytovny. 'Když však odtud vyjdete a naproti uvidíte velikou dvoupatrovou budovu, z níž opadává omítka, je to katastrofa,' stěžuje si starostka Terezína Růžena Čechová.

10. července 2002

O kladných zahraničních kritikách nového románu Arnošta Lustiga Krásné zelené oči informuje Právo - Lustigovi chválí Krásné zelené oči. Např: Kritik časopisu Library Journal také z New Yorku (...): Vysoce originální román. Lustig nás přivádí o krok blíž k porozumění propasti, v níž zahynuly nesčetné milióny.

12. července 2002

Pod titulkem Nádraží Fantom a nacistické zlato publikovala Martina Silberová v pařížském listu Le Monde 25. června článek o historii a záhadách španělského nádraží Canfranc Estacion při jižních hranicích Francie, informují Hospodářské noviny (Nádraží Fantom v pyrenejských horách a nacistické zlato). Až v listopadu 2000 byla na tomto místě náhodou odhalena minulost obchodů s cennostmi zabavenými Židům za druhé světové války.

13. července 2002

V nedělní příloze Lidových novin najdeme rozsáhlý rozhovorNecítím se jako nějaký hrdina se sirem Nicolasem Wintonem, který navštívil MFF v Karlových Varech. Jan Krejča připojil profil osobnosti N. Wintona v článku Zachránce, jehož zásluhy odhalila až náhoda.

16. července 2002

Česká televize Ostrava uvedla v pořadu Klekánice reportáž Pavla Janošce, věnovanou poválečnému využití nacistických koncentračních táborů sovětskou armádou. Na osudech dvou vězňů pátrajících po místě svého pobytu v táborech na území Čech a Polska ilustroval autor zamlženou poválečnou historii.

17. července 2002

V krátké zprávě MF Dnes uvedla, že belgičtí Židé budou za křivdy způsobené za války odškodněni celkovou částkou 53 milionů euro (Belgie odškodní Židy).

18. července 2002

Deník Právo se v rubrice Zajímavosti vrací k osobnosti Nicolase Wintona, a to příběhem jedné z dívek zachráněných Wintonovým transportem (Wintonovo dítě).

19. července 2002

Hlavní zprávou Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu se stala první zjištěná internetová prezentace neonacistické organizace Combat 18 v češtině. Stránky uvádějí konkrétní návody ke zničení např. vietnamských tržnic, domů žadatelů o azyl, gay klubů, romských a židovských institucí a také synagog - text zprávy zde (viz také Události na ČT1; Právo - Combat 18 také v Česku?).

21. července 2002

Podle informací internetových stránek Českého rozhlasu americký server, který zajišťoval virtuální adresu pro českou verzi stránek neonacistické organizace Combat 18, tuto službu zrušil. Stalo se tak poté, co Český rozhlas informoval newyorskou firmu spravující server o obsahu stránek. (Zpráva také v pořadu Události na ČT1.)

18. července 2002

V Lidových novinách rubrice Legendy 20. století dnes najdeme příběh filozofky Hanny Arendtové pod názvem Hannah Arendtová, myslitelka .

22. července 2002

Média informovala o vzpomínkové akci, která ve Svitavách připomněla Ottu Absolona, jenž se před rokem stal obětí rasově motivované vraždy. (MF Dnes - Ve Svitavách si připomněli smrt zavražděného Roma; Lidové noviny - Lidé ve Svitavách uctili památku zavražděného Roma).

24. července 2002

Dobrou zprávu pro ty, kteří v Ústí nad Labem nestihli navštívit březnovou výstavu o Anně Frankové, přináší MF Dnes - Výstavu o Anně Frankové doplnil katalog. Navíc bude výstava k vidění ještě na dalších místech ČR: V září tohoto roku ji mohou zájemci spatřit ještě v Klatovech a v říjnu v Městské knihovně v Jičíně.

26. července 2002

O plánovaném setkání amerických neonacistů na Světovém kongresu Árijských národů informovalo Právo. Setkání se uskuteční v osadě Ulysses Township na usedlosti rasisty Augusta Kreise. (Američtí neonacisté mají o víkendu sjezd).

26. července 2002

14. září se uskuteční na pražském ostrově Štvanice koncert pořádaný společností Člověk v tísni. Akce je součástí kampaně proti rasismu a neonacismu, která zesměšňuje skinheady a jejich chování (Právo - Happening proti rasismu).

26. července 2002

14. září se uskuteční na pražském ostrově Štvanice koncert pořádaný společností Člověk v tísni. Akce je součástí kampaně proti rasismu a neonacismu, která zesměšňuje skinheady a jejich chování (Právo - Happening proti rasismu).

27. července 2002

V Lidových novinách v příloze Orientace najdeme článek Marie Homolové o knize Jakob Edelstein a její autorce R. Bondyové. Bondyové Jakob Edelstein je pro českého čtenáře strhující a strašné čtení. Přináší fakta, která bourají zakořeněné představy o tom, jak se celá tragédie rodila. (Poučení? Žádné není! - Terezínské téma očima izraelské spisovatelky Ruth Bondyové).

27. července 2002

Vztahem Rakouska k nacismu za druhé světové války se v Právu zabývá František Cinger v rozsáhlém článku nazvaném Rakušané, oběti i bojovníci nacismu.

27. července 2002

MF Dnes otiskla článek amerického právníka George P. Fletchera Kde leží hranice dnešního antisemitismu?, v němž autor odhaluje nové formy nenávisti vůči Židům: Dnešní antisemitismus je rafinovanější než hákové kříže načmárané sprejem po zdech a další projevy vandalství. Mezi evropskými vysokoškolskými učiteli dnes totiž koluje petice za bojkotování izraelských institucí.

27. července 2002

V MF Dnes vedla Alice Horáčková další rozhovor s autorkou knihy Zvuk slunečních hodin Hanou Andronikovou. (O politicích nepíšu, jsou nezajímaví).

29. července 2002

Kdo udal Annu Frankovou? ptá se v Týdnu č. 31 Petr Podaný a odpověď nachází v knize C. A. Leeové Skrytý život Oty Franka.

30. července 2002

Téměř měsíc, od vernisáže v podvečer 1. srpna do posledního srpnového pátku, bude v Ostravě v budově Magistrátu města Ostravy trvat zastávka celostátní putovní výstavy snázvem Romové v našem městě, informuje Právo. Mimo jiné se na ní dokumentuje indický původ Romů, období holocaustu nebo zvláštnosti romské kultury. (Výstava Romové v našem městě bude v Ostravě téměř celý srpen).

31. července 2002

Sedmdesáté výročí výtězství nacistů ve volbách do Říšské ho sněmu připomělo Právo (Vítězství, jež otevřelo Hitlerovi cestu).

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.