Zaznamenali jsme v tisku

leden 2002

7. ledna 2002

V Respektu se Petr Šourek pod názvem Hendikepovaní zabývá protirasistickou kampaní Be Kind to Your Local Nazi / Pomoz svému místnímu náckovi, jež měla extremisty před veřejností zesměšnit. Tato kampaň - pochází z Německa, kde byla uvedena pod názvem Hendikepovaní. Nutno přiznat, že český název je sametovější. My jsme skutečně na naše nácky skoro něžní. Nakonec jsou to kluci od nás z hospody, a až na to, že jsou skinheadi, jsou vlastně bezva, glosuje autor.

8. ledna 2002

Deník Blesk v článku Hitlerové už nechtějí mít děti vystopoval diktátorovy příbuzné žijící v New Yorku a popisuje rozsáhlou historii jejich rodinných vztahů počínajíc Führerovým otcem, Aloisem Hitlerem. Poslední Hitlerové (...) spolu však uzavřeli dohodu nemít žádné děti. Chtějí tak, aby poslední zbytek Hitlerova rodu vymřel....

Leni Riefenstahlová hodlá letos, ve svých sto letech představit nový film, uvádějí Lidové noviny. Režisérka, která natočila několik propagandistických filmů pro nacistickou vládu, natáčí mnoho let podmořský svět Indického oceánu a ze snímků vytvořila pětačtyřicetiminutový film.

9. ledna 2002

O současné situaci a počtu žadatelů o odškodnění za nucené nasazení nebo věznění za druhé světové války informovaly Hospodářské noviny. Z celkového počtu 55 000 osob, jimž bylo odškodnění již vyplaceno, tvořili nejméně 200 až 300 Romové, kteří byli vězněni či byli v koncentračních táborech (...) např. V Letech u Písku. (K tématu také Haló noviny 10. 1. 2002.)

10. ledna 2002

Lidové noviny informovaly, že novým ministrem zahraničí v italské vládě bude nejspíše místopředseda vlády, postfašista Gianfranco Fini, který označil dikrátota Benita Mussoliniho za jednoho z největších státníků.

MF Dnes přinesla zprávu o tom, že v Chotěboři bude znovu vyroben a instalován památník věnovaný židovským občanům umučených v nacistických koncentračních táborech, jenž byl v listopadu zničen neznámým vandalem. Radní požádali sochaře R. Richtermoce, aby tentokrát zhotovil Davidovu hvězdu na památník raději z kovu.

16. ledna 2002

MF Dnes přinesla informaci o kontroverzní výstavě, která byla instalována v Židovském muzeu v New Yorku a která se jmenuje Zrcadlení zla: Nacistická obrazotvornost/Moderní umění. Mezi instalacemi lze shlédnout například sochu Josefa Mengeleho nebo koláže s čárkovými kódy převedenými do podoby obětí holocaustu.

17. ledna 2002

Na Slovensku byl státním řádem vyznamenán Jozef A. Mikuš, který byl za za druhé světové války velvyslancem Slovenska ve fašistické Itálii a Španělsku a byl důsledným obhájcem spolupráce Tisa s nacistickým Německem, (...) měl xenofobní postoj vůči Židům, Čechům a dalším národům. (Právo 17.1.2002 - Čarnogurský nechal vyznamenat státním řádem Tisova diplomata).

18. ledna 2002

O tom, že v Norsku byli poprvé v dějinách země odsouzeni dva muži za vraždu z rasových důvodů, informovaly Hospodářské noviny. Jejich obětí se stal patnáctiletý chlapec, jehož otec pochází z Ghany. Norská policie odhaduje počet aktivních neonacistů v zemi na 150.

19. ledna 2002

Genocida není jen výsadou lidí nese název článek uveřejněný v příloze Věda v Lidových novinách a jeho autor Jan Zrzavý se v něm pokouší porovnat fenomén genocidy prováděné nacisty a chováním některých šimpanzích kmenů. Článek je doplněn přehledem nejvýznamějších genocid novověku.

21. ledna 2002

O nečekaném neúspěchu českého filmu Musíme si pomáhat v polské distribuci informovaly Hospodářské noviny. Možná jsou lidé v Polsku unavení tématem holocaust, možná jim humor ve spojení s válkou a holocaustem přijde jako nepatřičný, soudí zástupce distribuční společnosti. (viz také MF Dnes 21. 1. 2002: Na Hřebejkův film Poláci příliš nechodí).

22. ledna 2002

V rozhovoru pro MF Dnes hovoří ředitel Národní galerie Milan Knížák mimo jiné o svém vztahu k Romům, jejich umění a historii: Nelze ale vůbec srovnávat romský a židovský holocaust. Je to samozřejmě strašlivá tragédie. Ale Židé si s sebou nesou své trauma ze svých dějin daleko silněji než Romové, a přesto jsou schopni sdílet s námi prostor.

22. ledna 2002

Téměř všechny deníky informovaly o dopadení mladíků, kteří na podzim roku 2001 zdemolovali židovský hřbitov v Praze-Uhříněvsi. (Lidové noviny: Policie vypátrala mladíky, kteří zničili židovský hřbitov; Hospodářské noviny; Haló noviny: Za zničení hřbitova hrozí mladíkům trest;Blesk: Skini rozkopali židovský hřbitov; Právo 21. 1. 2002: Usvědčil je vlastní videozáznam.)

23. ledna 2002

Recenzi na novou knihu amerického autora Chaima Potoka Na počátku přinesla MF Dnes.

24. ledna 2002

MF Dnes informovala o aktivitách projektu Rok 2002, jehož součástí bylo odhalení pamětní desky na sokolovně ve Štruncových sadech v Plzni připomínající transporty plzeňských Židů do Terezína v lednu roku 1942. Akce se měl zúčastnit předseda sněmovny V. Klaus.

24. - 25. ledna 2002

Po celotýdenním sledování kauzy židovský hřbitov v Uhříněvsi informoval tisk, že policie zahájila trestní stíhání dvou mladíků ve věku šestnácti let, kteří spolu s pěti dalšími zničili na podzim starý židovský hřbitov. Byli obviněni z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů a rasově motivovaného poškozování cizí věci. Proti ostatním bylo stíhání zastaveno kvůli nízkému věku.(MF Dnes 25. 1. 2002; Právo 25. 1. 2002; Lidové noviny25. 1. 2002; ad. K tématu též MF Dnes 24. 1. 2002 - rozhovor: Kriminalista: Mladí skini udělají cokoliv...)

25. ledna 2002

V budově Ministerstva obrany si 170 pamětníků připomnělo osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Účastníci vyzvali parlament, aby 27. leden vyhlásil Dnem obětí nacismu a boje proti násilí, rasismu, antisemitismu a xenofobii, informovaly Hospodářské noviny.

25. ledna 2002

V článku Transporty se Židy mířily do Terezína připomněla MF Dnes šedesáté výročí transportů židovských obyvatel Plzně, které probíhaly od 17. do 26. ledna 1942.

29. ledna 2002

Všechna média informovala o výroku generálního tajemníka rakouské strany Svobodných Petera Sichrovského, jenž vyzval Prahu, aby přehodnotila důsledky rasového pronásledování za druhé světové války: Po válce česká vláda po desetiletí odmítala vrátit ukradený majetek a do dneška oběti, potomci a židovské organizace bojují za svá práva. Pro MF Dnes své odmítavé stanovisko vyjádřil předseda Pražské židovské obce Tomáš Jelínek. (Haiderova strana tvrdí: Češi podporovali deportace Židů)

30. ledna 2002

V Literárních novinách č. 5 se se svým ambivalentním postojem k ambivalentnímu předmětu zkoumání svěřuje Alice Stašková v recenzi knihy Jana P. Kučery "... je hodně Hitlera ve Wagnerovi".

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.