Křišťálová noc v pohraničí
70. výročí pozapomenuté události

Kadaňská synagoga byla jednou z mnoha objektů, které byly zničeny během tzv. Křišťálové noci. Od 9. do 11. listopadu 1938 zapalovali nacisté v Německu, obsazeném Rakousku a v pohraničí českých zemí synagogy, odvlékali tisíce židovských mužů do koncentračních táborů a ničili majetek Židů.

K připomínce 75. výročí těchto událostí jsme doplnili prezentaci vytvořenou ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze a řadou dalších institucí o nově nalezené fotografie a dokumenty.

Židovské obce v plamenech

Most

Opava

Liberec

Sokolov

Nový Jičín

Česká Lípa

Karlovy Vary

Svitavy

+ Další místa v pohraničí, v nichž se konala "křišťálová noc"...

O projektu

Prezentaci připravil Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze, finančně ji podpořila Nadace Židovské obce v Praze.

Redakce www.holocaust.cz děkuje následujícím spolupracovníkům: Jiří Fiedler (Židovské muzeum v Praze), František Banyai (Židovská obec Praha), Markéta Lhotová (Severočeské muzeum v Liberci), Peter Barton (Sudetoněmecká kancelář Praha), Helena Kavková, Thomas Oellerman, Marco Zimmermann, Jitka Chmelíková-Mlsová, Jan Stejskal (Občanské sdružení Krnovská synagoga), Luděk Štipl (Občanské sdružení Respekt a tolerance), Milan Augustin (Státní oblastní archiv Karlovy Vary), Ladislav Smejkal (Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě), Jana Martínková (Muzeum v Moravské Třebové), Branislav Martínek (Státní okresní archiv Bruntál se sídlem v Krnově), Jana Sýkorová (Státní okresní archiv Most), Vladimír Vlasák (Státní okresní archiv Sokolov), Radoslav Fikejz (Muzeum Svitavy), Oldřich Pakosta (Státní okresní archivu Svitavy se sídlem v Litomyšli), Eva Jabůrková (Město Nýřany), Marta Malá (Nadační fond obětem holocaustu), Kateřina Svobodová (Židovské muzeum v Praze).

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Židovské Museum v Praze Institut Terezínské Iniciativy
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house
Investice do rozvoje vzdělávání Casablanca