Aktuality

červen 2009

4. června 2009 - Praha: Stolpersteine - kameny, o které můžete zakopnout

Projekt německého umělce Güntera Demniga je vzpomínkou na oběti nacismu. Stolpersteine zapuštěné do dlažby chodníků označují místa, kde oběti nacismu skutečně žily a pracovaly. Günter Demnig byl v dubnu 2009 odměněn cenou Ericha Mühsama. Projekt a jeho realizaci v Praze prezentují Zdeněk Kalvach, Bianca Lipanská a Bohuslav Matuška. Program začíná v sále Vzdělávacího a kulturního centra Židovského centra v Praze v 18 hodin.

4. června 2009 - Brno: Eva Dobšíková: Naše doba a my v ní

Prezentace nové knihy Evy Dobšíkové, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Cesta a o níž autorka říká: Dnes jsem ve věku, kdy se životy lidí uzavírají. Proto se ohlížím víc než dřív, bilancuji, přemýšlím. Moje generace prožila nástup hitlerismu koncem Masarykovy republiky, válku, její šílenství včetně rasového a politického pronásledování, poválečnou euforii i mstu na vinných i nevinných... Chci prožitou dobu ukázat zezdola, podle názorů „obyčejných“ lidí, kteří ji se mnou prožívali. Program začíná v sále brněnské pobočky Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze v 18 hodin.

20. června 2009 - Virtual Shtetl Portal

Jako součást budoucího Muzea historie polských Židů ve Varšavě, které by mělo být otevřeno v roce 2011, byl spuštěn interaktivní portál Virtuální štetl. Na internetových stránkách projektu je možné nalézt základní údaje o historii židovské komunity v předválečném Polsku a podrobné informace o jednotlivých oblastech a obcích, které Židé obývali a obývají. Články o historii židovských obcí může registrovaný uživatel doplňovat nejen dalšími údaji, ale také obrazovým nebo zvukovým materiálem. Portál je v polské a anglické verzi.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.