Zaznamenali jsme v tisku

duben 2005

4. dubna 2005 - Romea.cz: Policie obvinila útočníka z koncertu skinheadských skupin

Další soukromá oslava narozenin, na které hrály skinheadské kapely ze Slovenska, Maďarska a z Čech, se konala v Petrovicích na Kutnohorsku. Koncert byl ukončen poté, co do sálu vstoupili policisté a přítomné legitimovali.

5. dubna 2005 - Právo: Bratislava vzpomněla 60 let osvobození

4. dubna 1945 byla Bratislava osvobozena postupující Rudou armádou. Při vzpomínkovém aktu převzalo 15 slovenských válečných veteránů od předsedy ruské Státní dumy Borise Gryzlova medaili k 60. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

6. dubna 2005 - MF Dnes: Kočovný národ musel z vozů

Petr Broulík informuje o prvním čísle emailových novin Bruntálský kurýr, ve kterém vychází článek o historii Romů v Čechách. Podnikatelské centrum v Bruntále, které deník vydává, se touto cestou zapojilo do programu integrace Romů do české společnosti. První článek na toto téma se zabývá historií Romů u nás, velká část je věnována holocaustu.

6. dubna 2005 - Lidové noviny: Zemřel nositel Nobelovy ceny, spisovatel Saul Bellow

Autor významných románů Herzog, Rozkolísaný člověk nebo Planeta pana Sammlera, v nichž řešil otázky holocaustu a antisemitismu, zemřel ve věku 89 let:

10. dubna 2005 - BBC Czech: Policie bude zkoumat nahrávku ze srazu skinů

Další víkendový neonacistický koncert , již třetí v řadě, se konal nedaleko Brna, v obci Hoštěnice. Členům protifašistické organizace Tolerance se podařilo nahrát část písně skupiny Impérium:Nedám Židům žádnou šanci, bolševickej smrad... a předat nahrávku policii. Ta však nestihla zasáhnout před koncem koncertu.

12. dubna 2005 - SME: Major wehrmachtu zachránil tisíc Židov

Major Karl Plagge byl památníkem Jad Vašem vyznamenán titulem Spravedlivý mezi národy in memoriam za to, že v době nacistické okupace Litvy zaměstnal ve své továrně a tím zachránil od transportů do koncentračních a vyhlazovacích táborů asi tisíc Židů. Za to si také vysloužil přezdívku nový Oskar Schindler.

13. dubna 2005 - Rasismus.sk: IOM upozorilo na zlú situáciu Rómov, ktorí prežili nacistický holokaust

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) považuje situaci většiny Romů, kteří přežili holocaust a žijí ve střední a východní Evropě, za tristní. Vytvořila proto projekt, jehož prostřednictvím rozdělí těmto lidem asi 30 milionů dolarů: Rómovia, ktorí prežili nacistický holokaust a dnes žijú zo starobného dôchodku, dostávajú od 10 do 120 USD mesačne - podľa toho, v ktorej krajine žijú. Z tohto príjmu často žijú až tri generácie pod jednou strechou. [...] Mnohé ďalšie obete holokaustu neodstávajú žiadny dôchodok ani podporu a dožívajú svoj život v neistote a zúfalstve.

14. dubna - 1. května 2005: Výstava: Anna Franková - odkaz pro současnost

Putovní výstava o Anně Frankové je aktuálně instalována v bývalé synagoze (dnes modlitebně Církve československé husitské) v Lipníku nad Bečvou. Otevřeno je denně kromě pondělí od 14 do 17 hodin.

16. dubna 2005 - MF Dnes: Osvětim jsem přežil jen díky náhodě, říká vězeň

Na své zážitky z Terezína a Osvětimi-Birkenau vzpomíná Jiří Schreiber z Lipníku nad Bečvou: Jednou za týden nás vyhnali ven z baráků k hromadě kamenů a cihel. Každý si jich musel vzít pár do rukou. Potom nás odvedli ke krematoriím. To už jsem si říkal, že je náš konec. Jenže oni nám nařídili, abychom cihly zahodili a vrátili se zpátky do lágru. To byla taková jejich hra na nervy.

19. dubna 2005 - Lidové noviny: Lesk, jemuž se snadno podléhá

Recenzi Svůdného klamu Třetí říše od Petera Reichela (viz Nové knihy - listopad 2004) napsal do sobotní Orientace Jan Dobeš: Autor se zamýšlí nad tím, jakou rozmanitou škálou prostředků (kromě teroru) se nacisté snažili ovlivnit veřejnost a získat ji na svoji stranu. A dochází k překvapivým závěrům, které narušují některá zavedená schémata týkající se nacismu a zároveň skýtají mnohé podněty i pro naše, mnohdy klopotné úsilí o 'vyrovnávání se s minulostí'.

duben - květen 2005: Český tisk: Seriály o konci druhé světové války

Většina českých deníků obohatila své stránky o pravidelné články týkající se konce války a osvobození: například Lidové noviny v Seriálu Šedesát let od konce války otiskují kromě válečných vtipů texty o průběhu války v jednotlivých evropských zemích, v Právu se rubrika jmenuje Poslední dramata války, MF Dnes 60 let po válce portrétuje významné postavy na válečné šachovnici.

20. dubna 2005 - SME: V Poľsku dnes predstavili novú knihu o židovskom spoločenstve

Zbrusu novou publikaci, která bude zdarma distribuována do polských škol, vydalo ministerstvo školství se záměrem seznámit nejmladší generaci s dějinami početné židovské menšiny na polském území. Před druhou světovou válkou žilo v Polsku asi 3,5 milionu Židů, dnes 20 000.

22. dubna 2005 - Deníky Bohemia: Neonacisté se derou do televize

Britská krajně pravicová Národní strana, která se otevřeně hlásí k fašismu a brojí proti přistěhovalcům (zvl. tmavé pleti), získala v probíhající předvolební kampani do parlamentu vysílací čas na své spoty v televizi. Některé televizní stanice, jako například BBC, odmítla spot vysílat.

22. dubna 2005 - MF Dnes: Bez dobrých lidí by válku nepřežila

Paní Emílie Machálková, která je jednou ze dvou autorek vzpomínkové knihy Memoáry romských žen (viz Nové knihy - únor 2005), se zapojila do projektu Zmizelí Romové a Romové dnes a přednáší na školách o svých osudech během holocaustu: V srpnu ve čtyřiačtyřicátém roce jsem přijela do práce celá uplakaná a když se mne [manžel] ptal, co mi je, ukázala jsem mu dopis. Stálo v něm, že mne budou sterilizovat.

24. dubna 2005 - MF Dnes: Nemlčme o kostlivcích s hákovým křížem

Berlínskou i pražskou premiéru současně měl film režiséra Malte Ludina 2 nebo 3 věci, které o něm vím odkrývající historii rodiny nacistického vyslance na Slovensku Hanse Ludina, režisérova otce. Pravda je pro většinu členů rodiny nesnesitelná. Jsou zmítáni mezi láskou k otci a uznáním jeho prokazatelné viny.

24. dubna 2005 - SME: Francúzsko spomína na deportovaných do koncentračných táborov

Památku 140 000 francouzských občanů, z nichž asi 70 000 byli Židé, deportovaných v letech 1939-1945 z Francie do koncentračních táborů na Východě, nejčastěji do Osvětimi, připomněl prezident Jacques Chirac na pařížském náměstí Trocadéro.

26. dubna 2005 - SME: V amatérskom filme objavili Annu Frankovú

Anna Franková sleduje z balkónu domu v ulici Merwedeplein č. 37 v Amsterodamu sousedy, kteří se právě vzali. Tak vypadá scéna na amatérském filmu z roku 1941, tedy ještě předtím, než se rodina Frankových kvůli pronásledování Židů uchýlila do úkrytu.

27. dubna 2005 - ČTK: Na židovský hřbitov v Lipníku se vrátily nalezené náhrobky

Náhrobky z unikátního židovského hřbitova v Lipníku nad Bečvou našli před nedávnem na dvorku v sousední obci, kam se dostaly nejspíše během druhé světové války.

27. dubna 2005 - České noviny: V Rakousku pravicový poslanec znovu zpochybnil holokaust

Pochybnosti o holokaustu by neměly být tabuizovány, ale fyzicky a vědecky prověřeny. Na otázky, zda holokaust existoval, není třeba odpovídat jednoznačně 'ano nebo ne', prohlásil John Gudenus, poslanec Spolkové rady v rozhovoru pro ORF. Gudenus před nedávnem vystoupil z FPÖ, své názory však veřejně vyjádřil už v roce 1995 jako poslanec dolní komory sněmovny.

28. dubna 2005 - MF Dnes: Židovský hřbitov se promění v muzeum

Málo známý hřbitov v obci Souše u Mostu hodlá opravit teplická židovská obec za podpory mostecké radnice: Z obřadní síně bude stálá výstavní síň pro expozici historie judaistiky na Mostecku. Bude tu i místo pro různé semináře a přednášky, řekl Oldřich Látal z teplické ŽO. Unikátem hřbitova je vzhledem k nepřípustnosti kremace v židovské tradici malé kolubárium.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.