Aktuality

červen 2005

1. června 2005 - Projekce filmu: Poslední bitva

Nový dokument Quido Knoppa zachycuje bitvu o Berlín, která se odehrála v samém závěru druhé světové války - od 20. dubna 1945 do příchodu Sovětské armády a prvních dnů po kapitulaci. Projekce se koná od 18 hodin v sále Vzdělávacího a kulturního střediska ŽM v Praze, úvodní slovo pronese PhDr. Richard Seemann.

1. června 2005 - časopis Terezínská iniciativa

Na internetových stránkách Terezínské iniciativy, sdružení bývalých terezínských vězňů a dalších rasově pronásledovaných Židů z českých zemí, je uveřejněno 31. číslo časopisu Terezínská iniciativa (květen 2005) ve formátu PDF.

4. června 2005 - Pacov: divadelní představení Ester v Terezíně aneb Místo Holocaustu v českých dějinách

Studenti Pacovského gymnázia pod vedením učitelky angličtiny Joy Bashar-Ingram spolupracovali s americkými vědci, kteří se věnují tématice dramatické činnosti v Terezíně, a vytvořili představení složené ze scén ze hry Ester, upravené E. F. Burianem v roce 1938 a uváděné židovskými vězni v Terezíně v roce 1944 (v režii Norberta Frýda, s hudbou Karla Reinera), ze svědectví lidí, kteří Terezín přežili a z myšlenek a názorů pacovských studentů o dějinách Terezína, dějinách holocaustu a českých dějinách vůbec. Začátek je v 16. hodin v pacovské sokolovně, vstupné 20 Kč. 4. června od 10 hodin se koná představení pro studenty.

8. června 2005 - Holocaust ve filmu: Dita Saxová

Pocit viny z přežítí je podtitul dalšího večera z cyklu věnujícím se obrazu holocaustu v české kinematografii. Film Antonína Moskalyka podle novely Arnošta Lustiga z roku 1967 uvede Mgr. Alice Aronová. Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze, začátek v 18 hodin.

9. června 2005 - Prezentace knihy: Přervaný život - Deníky Etty Hillesum (1941-1943)

Soubor deníkových záznamů židovské studentky z Holandska budou ve Vzdělávacím a kulturním centru Židovského muzea v Praze představovat ředitel Karmelitánského nakladatelství Jan Fatka, autor předmluvy Józef Augustyn a John Geurt Gaarlandt, holandský vydavatel knihy, autor předmluvy a zakladatel nadace Etty Hillesum v Holandsku. Začátek v 18 hodin.

9. - 30. června 2005 - Výstava v Krnově: Anna Franková - Odkaz pro současnost

Výstava o Anně Frankové doputovala do krnovské synagogy v Soukenické ulici a bude zde přístupná veřejnosti každý všední den od 16. do 18. o víkendu od 14. do 17. hodin.

13. června 2005 - Praha: FestivalDevět bran

Festival česko-německo-židovské kultury je letos věnován připomínce 60. výročí konce druhé světové války a dialogu s Ruskem. Celý týden budou probíhat divadelní představení převážně ruských souborů probíhat v divadlech v Dlouhé, Na Vinohradech a ve Viole a koncerty ve Valdštejnské zahradě. Podle organizátorů jde o první část festivalu, druhá, filmová, proběhne v říjnu a listopadu.

16. června 2005 - Přednáška: Čechy a Morava za nacistické okupace a osud Židů v koncentračních táborech

Přednášky a následné diskuse k 60. výročí konce války se zúčastní prof. ing. Felix Kolmer, DrSc. - viceprezident Mezinárodního osvětimského výboru, ing. Robert Bartek, předseda Historické skupiny Osvětim a Adolf Burger, předseda Historické skupiny Sachsenhausen. Začátek programu je v 18. hodin v sále Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze.

17. června - 21. srpna 2005 - Praha - Výstava: Nad vřavou nenávisti

U příležitosti 110. výročí narození humanisty a nositele titulu Spravedlivý mezi národyPřemysla Pittera uspořádalo Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze ve spolupráci se Spolkem MILIDU Zürich a Nadačním fondem Přemysla Pittera a Olgy Fierzové mezinárodní konferenci (v budově Benediktinského opatství - Emauzy od 9. hodin) a výstavu, která bude v prostorách Pedagogického muzea (Valdštejnská 20 na Malé straně) přístupná do 21. srpna denně kromě pondělí od 10 do 17 hod. Více informací na stránkách Pedagogického muzea.

21. června 2005 - Přednáška: Holocaust a židovská identita

Na programu přenášky prof. MUDr. Tomáše Radila, DrSc. z cyklu Etická filozofie holocaustu je množství zajímavých témat: osvícenství, emancipace v diaspoře, židovský stát a židovská identita, protižidovské fašistické zákony a vynucená židovská identita, vliv holocaustu na židovskou identitu, genetická, etnická, náboženská, kulturní, osudová, zapřená a zvolená židovská identita, dvojí a vícenásobná paralelní a hierarchická židovská identita. Začátek v 18 hodin v sále Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze.

21. června 2005 - Výstava v Praze: Lety - příběh zamlčené genocidy

Výstava o romském holocaustu a koncentračním táboře v Letech u Písku, která již byla vystavena v Evropském parlamentu, bude do 7. července instalována v prostorách Senátu ve Valdštejnském paláci, vchod z Valdštejnské ulice. Pro veřejnost je přístupná po dohodě se sekretariátem místopředsedy Petra Pitharta, tel: 257 072 328.

30. června - 31. srpna 2005 - Výstava v Lázních Kynžvart: Tady žili Židé

Fotografie Radovana Kodery, které zachycují historii a současnost židovských památek karlovarského regionu, budou k vidění v domě New York, Potoční 19, v Lázních Kynžvart každý den od čtvrtka do neděle od 10 do 18 hodin.

19. června - 18. září 2005 - Jüdisches Museum Berlin: Techniker der 'Endlösung'

V Židovském muzeu v Berlíně je otevřena výstava Technika konečného řešení, která zpřístupňuje řadu dokumentů a svědectví o firmách, které se podílely na holocaustu. Zároveň hledá odpovědi na otázku, jak je možné, že byly do vražedné mašinérie zapojeny a aktivně se na ní podílely civilní firmy a podniky?

22. června 2005 - Vyhlášení projektu Pocta dětským obětem holocaustu

14. června 2005 se v Senátu ČR konalo slavnostní vyhlášení projektu Pocta dětským obětem holocaustu, který je pokračováním úspěšného projektu Zmizelí sousedé, spolu s druhý projektem pro studenty středních škol Asi-milovaní?. Zároveň zde studenti, kteří se do projektů zapojili, prezentovali výsledky své dosavadní práce.

červen 2005 - Otevření památníku holocaustu v Lošticích

Netradičním způsobem budou v loštické synagoze připomínány oběti holocaustu: občanským sdružení Krnovská synagoga a Respekt a tolerance se podařilo najít a zakoupit část lavic pocházejících z nacisty zničené synagogy v Olomouci. Byly objeveny v katolickém kostele v Olšanech u Prostějova a instalovány do synagog v Lošticích a Krnově. 21 lavic v loštické synagoze bude symbolicky připomínat 80 obětí nacismu z Loštic, Mohelnice, Úsova a Litovle - každá lavice je věnována jedné rodině nebo skupině. Další informace na stránkách OS Respekt a tolerance.

25. června 2005 - Choustníkovo Hradiště: Pietní akt k uctění památky obětí z koncentračního tábora Gross-Rosen

Klub českého pohraničí pořádá v Choustníkově Hradišti na Trutnovsku pietní setkání u hrobu zavražděných vězňů z nacistického koncentračního tábora Gross-Rosen. Vzpomínková akce začne v 10 hodin, o hodinu později na ni naváže koncert varhaní hudby v místním kostele.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.