Odtud nemáte žádnej návrat... Videomedailony pamětníků romského holocaustu

30.11.2015 15:36:23

Nové DVD vydané Muzeem romské kultury v Brně obsahuje pět filmů - výpovědí pamětníků genocidy Romů z Čech, Moravy a Slovenska.
DVD je doplněno o booklet obsahující vedle stručných medailonků pamětníků také stručnou historii pronásledování romského obyvatelstva na území dnešní České a Slovenské republiky. Projekt finančně podpořil Nadační fond obětem holocaustu.

Chodily nám balíčky od rodin, ale (dozorci) všechno, ani se do toho nekoukali, házeli do kotle a nalili na to vodu a začali to vařit. Potom to nabírali a dávali nám to jíst. (...) Když nás vyhnali ven, tak jsme škubali trávu a tu trávu jsme jedli. A za to jsme byli byti, říká Antonín Vintr, věznený v osmi letech v koncentračním táboře Lety u Písku.

Současně nabízí Muzeum romské kultury nový lektorský program věnovaný holocaustu Romů. V  průběhu programu žáci pracují s autentickými výpověďmi přeživších. Programy jsou určeny žákům 2. stupně ZŠ a středních škol. Účast na programu je zdarma.
Pro přihlášení na  program, objednávku DVD „Odtud nemáte žádnej návrat…“ a  další informace kontaktujte muzejní pedagožku Evu Dittingerovou, email: lektor@rommuz.cz, tel.: 545 214 419.

« Zpět

 

Databáze obětí vrací tváře

glaserovi.jpgV online verzi Databáze obětí zveřejnujeme zpracované i nezpracované archivní dokumenty a fotografie obětí holocaustu z českých zemí - zejména deportovaných do nacistických ghett a koncentračních táborů  z Prahy, Brna a Plzně. 
 


více…

JÁCHYMKA - DĚJINY ŽIDOVSKÉ ŠKOLY V PRAZE
 

jachymka.jpgVýstava o dějinách židovské školy v Praze, která zde fungovala v letech 1908-1942 a v období nacistické okupace se stala jedinou školou, ve které mohli působit židovští pedagogové a učit se židovské děti, je otevřena ve vstupní hale  budovy Jáchymky - Jáchymova ulice č. 3, Praha 1.

více... 

 

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.