Zprávy ze svěza

Památník nebo muzeum

Nový německý ministr kultury Michael Naumannse v prosincovém rozhovoru pro berlínský list Tagesspiegel vyjádřil k dlouho plánovanému monumentálnímu památníku holocaustu v Berlíně. Řekl, že by dával přednost tomu, aby se v hlavním městě postavilo muzeum holocaustu spojené s výzkumným pracovištěm. Prohlásil, že pracuje na projektu zaměřeném především na vzdělávání mladých, který mu připadá cennější než jen vztyčit krajinu z kamene.

Golda Meirová (1898 - 1978)

V roce 1998 jsme si připomněli sté výročí narození významné izraelské političkyGoldy Meirové (rozené Makovitchové) a zároveň dvacáté výročí její smrti. Golda Meirová se narodila v Kyjevě a její (sionistické a socialistické) přesvědčení formovaly zážitky z dětství - chudoba, pogromy v Rusku. Když jí bylo osm let, odjela s rodiči do Spojených států, v květnu 1921 se vydala se svým manželem Morrisem Myersonema sestrou do Palestiny, kde se usídlili v kibucu Merchavia. Zapojila se do politického života: působila v Histadrutu (od roku 1934 byla členkou jeho výkonné rady, později se stala předsedkyní jeho politické sekce), v Organizaci žen průkopnic. V době, kdy do Palestiny přijížděli ohrožení Židé z Evropy, neúnavně sháněla prostředky pro jejich zabezpečení. Když se Britové rozhodli rozbít síť Hagany a potlačit židovskou rezistenci, zatkli v červnu 1946 vůdce jišuvu. G. Meirová byla vybrána, aby zastupovala zadržené představitele opozice proti Britům a vedla složitá vyjednávání s mandátní vládou. V květnu 1948 patřila k signatářům vyhlášení nezávislosti nového státu.

Golda Meirová byla postupně první velvyslankyní Státu Izrael v SSSR (1948), ministryní práce (1949-1956), ministryní zahraničních věcí (1956-1966). Roku 1967 se stala generální tajemnicí sjednocené Izraelské dělnické strany a od března 1969 dodubna 1974 (tedy v době šestidenní války a v době zahájení nepřímých mírových je dnání s Egyptem) stála v čele izraelské vlády. Zemřela v Jeruzalémě roku 1978.

Vyhnáni z Osvětimi

Poláci, které nacisté roku 1941 vyhnali z jejich domovů v oblasti Birkenau, dodnes žádají o kompenzaci za své domy a pozemky. Letos se rozhodli pro razantní demonstrační akci: chtějí zablokovat březnový Pochod života, který se koná na paměť obětí holocaustu zavražděných v Osvětimi a kterého se účastní židovská mládež z celého světa. Nemáme jinou možnost" prohlásila Alžběta Waluszeková, představitelka asi 300 členné skupiny místních lidí, kteří ztratili své domy a půdu, když byl postaven koncentrační tábor. Nejsme antisemité a naše akce není namířena proti Židům. Ale od 1945 píšeme na všechny strany, žebráme a nikdo se s námi nebaví. Nacisté vyhnali z oblasti celkem na 5000 lidí. Kromě ,symbolické' náhrady, která byla v roce 1958 poskytnuta některým rodinám, nedostal nikdo nic, protože kompenzace se týkaly jen pozemků přímo na území vyhlazovacího tábora, nikoli v jeho okolí vysvětlila Waluszeková.

Konference o Korczakovi

U příležitosti 120. výročí narození významného polského spisovatele, básníka a pedagoga Janusze Korczaka (1878 Varšava - 1942 Treblinka) se v polovině prosince konala v izraelském kibucu Lahamej Hageta mezinárodní konference. Zúčastnili se jí učitelé, vědci, psychologové a studenti z Izraele, Polska, Ukrajiny, Bulharska, USA, Kanady,Velké Británie, Švýcarska, Švédska, Itálie a Brazílie.

Účastníci konference se soustředili na význam korczakovské pedagogiky pro dnešní Izrael a probírali hlavní motto (převzaté z Korczakova učení), jež vyhlásilo izraelské ministerstvo školství pro nový školní rok: Právo dítěte na úctu.

Hitlerova atomová bomba

Německé muzeum v Mnichově brzy zpřístupní dosud utajované archiválie, které dokumentují výzkumný program, jehož prostřednictvím se Hitler snažil získat atomovou bombu. Archivní fond obsahuje podrobné informace o nacistickém jaderném programu - technickou dokumentaci, poznámky o postupu laboratorních zkoušek i fotografie. Dále obsahuje korespondenci mezi vědci, kteří se programem zabývali, a jejich nadřízeným Walterem Gerlachem. Ten byl za tento úkol osobně zodpovědný Hitlerovi.

Z dopisů vyplývá, že nacističtí vědci neměli pro svou práci dostatek peněz. Finanční problémy naopak netížily americké vědce, kteří měli navíc posilu v řadě německých (a mnoha židovských) badatelů, kteří odešli před nacismem do Spojených států.


Klíčová slova

Michael Naumann, Golda Meirová, Morris Myerson, Alžběta Waluszeková, Janusz Korczak, Hitler, Walter Gerlach, Berlín, Kyjev, Jeruzalém, Varšava, Treblinka, Histadrutu, Organizace žen průkopnic, Hagana, Izraelská dělnická strana, Lahamej Hageta, Německé muzeum v Mnichově, Egypt, Pochod života