Zprávy ze světa

Čistění nepomohlo

Jako ohlas na otevřený dopis předsedy židovského sdružení v polské Lodži, v němž si stěžoval na množství antisemitských graffiti na městských zdech, vyzval deník Gazeta Wyborcza k očistné akci. Tisíce dobrovolníků vyšly v březnu do ulic, aby očistily domy od hanlivých nápisů. Čistota nevydržela dlouho. Již druhý den byl protižidovskými slogany posprejován dům, v němž bydlí Marek Edelman, poslední žijící vůdce povstání Židů ve varšavském ghettu. Premiér Buzek i prezident Kwasniewski poslali Edelmanovi dopisy, v nichž vyjádřili své rozhořčení nad vandalským činem.

Neudělá nic

První ministr Kanady Jean Chrétien vyjádřil lítost nad politikou své země během druhé světové války. Chrétien při návštěvě Jad Vašem v Jeruzalémě totiž nalezl dokument podepsaný kanadským představitelem na konferenci v Evianu roku 1938. Delegát v něm reagoval na skutečnost, že tehdy žádala o azyl v Kanadě spousta evropských Židů: Problém spočívá v tom, že čím víc se pro ně udělá, tím víc jich bude. A Kanada proto neudělá nic, napsal přímočaře. J. Chrétien se za skutečnost, že Kanada během šoa odmítla poskytnout útočiště Židům, omluvil. Ale, dodal, dnes je Kanada zemí, která z celého světa přijímá nejvíce uprchlíků.

Na počest spravedlivých diplomatů

V dubnu uspořádalo Generální shromáždění OSN slavnost na počest 84 diplomatů z 24 zemí, kteří za holocaustu zachraňovali Židy tím, že jim obstarávali falešné dokumenty. Porušovali tak příkazy svých vlád a více než polovina jich v důsledku této nežádoucí aktivity přišla o místo; někteří, jako Portugalec Aristides de Sousa Mendes, dokonce zemřeli v bídě. Slavnostní chvíle se dočkali jen čtyři. Je zajímavé, že manželka současného generálního tajemníka OSN Kofi Annana je neteří Raoula Wallenberga, slavného zachránce maďarských Židů, který byl po válce zavlečen do Sovětského svazu, kde zahynul. Na shromáždění vyprávěla o své babičce, o jejím marném čekání na synův návrat

Zahrají Wagnera

Symfonický orchestr města Rišon leCion se rozhodl zařadit do svého reportoáru skladbu Richarda Wagnera - chce zahrát opus zkomponovaný na základě motivů z cyklu Prsten Nibelungův. Bude to poprvé po téměř dvaceti letech, kdy se někdo pokusí prezentovat izraelským posluchačům skladatele, jehož hudba je pro mnoho lidí jedním ze symbolů hitlerovského Německa. V roce 1981 zařadil dirigent Zubin Mechta na závěr koncertu Izraelského symfonického orchestru Wagnerovu skladbu - publikum však reagovalo tak nesouhlasně, že orchestr Wagnera od té doby nehrál.


Klíčová slova

Marek Edelman, Buzek, Kwasniewski, Jean Chrétien, Aristides de Sousa Mendes, Kofi Annan, Raoul Wallenberg, Richard Wagner, Zubin Mechta, Lodž, Jeruzalém, Rišon leCion, Generální shromáždění OSN, Izraelský symfonický orchestr