Zaznamenali jsme v tisku

září 2001

5. září 2001

V časopise Nové knihy vyšla recenze Josefa Vláška. Zabývá se Čítankou pro 8. ročník základních školautorů B. Lukešové, J. Slavíčkové a P. Šruta (Scientia, Praha 2001). Ve své druhé části, která nese název Chvála odlišnosti a porozumění, se učebnice věnuje myšlence tolerance k odlišnosti a jinakosti a největší prostor v ní zaujímá tolerance rasová a mezietnická. V centru zájmu je především romská a židovská menšina, citlivě je prezentováno téma holocaustu i genocidy Romů. Nechybí klasika - Ortenovy deníky, za zvážení by stálo také zařazení ukázky z Deníku Anny Frankové.

9. září 2001

V Lidových novinách byl publikován článek Mezi neonacisty koluje kazeta s rasistickým projevem.

10. září 2001

Téměř všechny celorepublikové i regionální noviny přinesly zprávu o tryzně, která se konala 9. zářív Terezíně.

12. září 2001

Článek Holocaust jako politika a byznysautora Štěpána Steigera uveřejnil týdeník Literární noviny/37. Pojednává o tom, jak se fenomén holocaust zapsal do života obyvatel Spojených států Amerických a o knize The Holocaust in American Life(Nakladatelství Hougton Millfin, Boston 1999) historika Peter Novicka.

13. září 2001

V článku Teroristický čin odsoudil i zachránce dětí Wintoncitoval Kladenský deník slova Nicolase Wintona v reakci na teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu: Je to poprvé, kdy se do prvních linií dostali civilisté a ne vojáci.

15. září 2001

Lidové noviny přinesly pod názvem Terezín: Jak se oživuje město celostránkový článek o umělecké kolonii vytvářející se v Terezíně.

září 2001

Internetový týdeník Knihy On Line přináší recenzi knihy Ernsta Nolteho Fašismus ve své epoše (Argo, Praha 2001). Autorem je Jaroslav Boček.

21. září 2001

Krátkou zprávu s názvem Havel přijal romské děti s fotografií tří z nich uveřejnily Lidové noviny. 20. září 2001 přijal na pražském hradě prezident ČR Václav Havel vítěze literární soutěže o holocaustu nazvané Co mi doma vyprávěli, kterou uspořádalo občanské sdružení R-Mosty ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky. Akce se stala součástí projektu Fenomén holocaust. Výsledkem práce romských dětí je stejnojmenná kniha, která obsahuje převyprávěné vzpomínky předků romských dětí z 2. světové války doplněné ilustracemi jejich vrstevníků z pražského Smíchova.

21. září 2001

Krátká zpráva o soudním procesu s posledním žijícím lékařem koncentračního tábora v Osvětimi Hansem Münchem se objevila v MF Dnes. 89letý lékař byl již jednou obviněn z toho, že schvaloval romský holocaust, ale jeho obhajobě se tehdy s poukazem na duševní chorobu obžalovaného podařilo dosáhnout podmíněného trestu spolu s uveřejněním rozsudku v médiích. V současnosti požaduje obžaloba u pařížského soudu alespoň symbolický trest. [Na starší zprávy MF Dnes nelze přímo odkazovat, ale je možné je vyhledat.]

22. září 2001

V článku Kdo na to má žaludekpřibližuje svůj pohled na současné dění kolem teroristických útoků na USA a na situaci ve své rodné zemi afgánský spisovatel žijící v San Francisku Mir Tamim Ansary. Ale Taliban a Usáma bin Ládin nejsou Afgánistán. Taliban je sekta nevědomých bláznů, která se roku 1997 Afgánistánu zmocnila. Když myslíte na Ládina, myslete na Hitlera. A když myslíte na lidi v Afgánistánu, myslete na Židy v koncetračních táborech. vyzývá autor v sobotní příloze Orientace Lidových novin - článek je přejat z internetového časopisu Neviditelný pes ze dne 18. září 2001.

24. září 2001

Týdeník Respekt uveřejnil článek Teodora Marjanovičeo nově otevřeném Židovském muzeu v Berlíně spolu s rozhovorem s ředitelem pražského Židovského muzea Leo Pavlátem, který se zúčastnil slavnostního otevření muzea.

29. září 2001

V sobotní příloze Lidových novin lze nalézt zajímavý článek s názvemPotíže s Himmlerem. Čestmír Lang v něm upozorňuje na dva roky starý film, který se však k divákům dostává až dnes: Himmlerův projekt režiséra Romualda Karmakara. Jde o tříhodinový monolog herce Manfreda Zapatky, který čte tajnou Himmlerovu řeč z 23. 10. 1943, jež byla pronesena před 180 generály SS a zaznamenána na gramofonovou desku. (...) je jedním z nejotřesnějších svědectví nacistické éry. Šéf SS se v ní otevřeně přiznává k nutnosti vyvraždit Židy, (...) propuká v oslavu německé krve a síly nebo v nenávistné protižidovské spílání - jasný doklad Himmlerova rasového šílenství.


Klíčová slova

B. Lukešová, J. Slavíčková, P. Šrut, Štěpán Steiger, Peter Novicka, Nicolas Winton, Ernst Nolte, Jaroslav Boček, Václav Havel, Hans Műnch, Mir Tamim Ansary, Teodor Marjanovič, Leo Pavlát, Čestmír Lang, Romuald Karmakar, Manfred Zapatka, Praha, Boston, New York, Washington, Praha, Osvětim, Scientia, Nakladatelství Hougton Millfin, Argo