Setkání 6. robotného práporu

Dne 19. dubna 1999 se v jídelně ŽO v Maiselově 18 v Praze sešli ke svému 3. celostátnímu setkání senioři českého Výboru tohoto paútvaru Tisova Slovenského štátu, žijící (ještě) na území České republiky.

Název 6. prápor měl na Slovensku čtyřicátých let s vojenstvím pramálo společného. Leda to, že tamní fašistické vládní orgány oblékly v roce 1941 židovské chlapce (ročníky 1918-21) do vyřazených vojenských stejnokrojů, přebarvených ze zelené na tmavou modř, vyzbrojily je krumpáči a lopatami a pod klamným sběrným názvem 6. robotný prápor je zavřely do několika izolovaných táborů nejtěžších nucených prací (kamenolomy, odvodňování bažin ap.) s přísnou rasovou perzekucí, pod ozbrojeným dozorem a tváří v tvář každodenní hrozbě deportace do Polska. Nedlouho po zahájení transportů slovenských Židů do plynových komor byly tábory 6. práporu vyjmuty z vojenské pravomoci a předány k dispozici smutně proslulému Machovu ministerstvu vnitra a Židé odvezeni do sběrných táborů Sereď, Nováky a Vyhne, odkud pak byli mnozí vypraveni dobytčáky via Osvětim. Většímu počtu šestopráporáků se však podařilo z těchto přestupních lágrů utéct, ukrýt se v horách a aktivně se zapojit do Slovenského národního povstání. Po potlačení SNP vojsky SS většina z nich pokračovala v odboji v řadách partyzánských jednotek. Nejznámějším z dlouhé řady mladých židovských hrdinů se stalAlexander (Šaňo) Tannenbaum-Timko, přezdívaný československý Meresjev. Za bojů SNP přišel tento náš nezapomenutelný kamarád o obě nohy a po válce, dekorovaný všemi možnými řády, dosáhl hodnosti generálmajora.

Setkání, jež se vyznačovalo živou diskusí, se zúčastnila i tříčlenná delegace z Bratislavy: předseda slov. Výboru 6. práporu ing. Knežo-Schönbrun, historik dr. L. Zajac a bývalý generální tajemník SBS A. Bachnár seznámili přítomné se stavem jednání s Claims Conference ohledně uznání nároků na odškodné za příkoří v době holocaustu. Jednání ještě nebyla uzavřena. Jednatel pražského Výboru 6. praporu L. Porjes v úvodním projevu připomněl tragické osudy zesnulých přátel, ale i životní úspěchy. Kromě generála Tannenbauma to byl Rafael Friedl, který přežil jako varhaník v katolickém kostele a po válce byl pod jménem Ben Šalom diplomatem na první izraelské ambasádě v Praze, Dezider Galský, jenž na sklonku totality vykonával několik let funkci předsedy federace, nebo Tibor Pivko, který jako architekt dosáhl světového věhlasu.

S osobně laděnou vzpomínkou na slavného architekta T. Pivka vystoupil jeho spolužák a dlouholetý přítel dr. I. Rubík. E. Belas trpce hovořil o překážkách, které uznání nároků bývalých zařazenců 6. praporu kladou do cesty nepřející byrokraté na ministerstvu obrany v Praze. Setkání se zúčastnila i řada čestných hostů v čele s předsedou FŽO ČR dr. Janem Munkem. Místopředsedkyně Sdružení českých židovských odbojářů Pavla Kováčová obohatila program několika židovskými písněmi, které s vervou zahrála na piano. Eva Benešová z organizace Hidden Child hovořila mj. o průběhu jednání ve věci přiznání paragrafu 255 těm, kteří ho dodnes nemají. A historička dr. Zlatica Zudová ujistila shromážděné, že se bude i nadále snažit probojováv jejich oprávněné nároky.

Výbor 6. robotného práporu se stal kolektivním členemSdružení židovských odbojářů při FŽO ČR a na závěr schválili účastníci setkání rezoluci. Vyzývají v ní všechny orgány a organizace FŽO v ČR k ještě aktivnější podpoře při prosazování svých oprávněných požadavků vůči Claims Conference, resp. vůči příslušným orgánům vlády ČR, aby bývalý 6. robotný prapor z dob Tisova štátu byl uznán tím, čím od začátku byl, tj. táborem nucených prací a rasové perzekuce. Celý text rezoluce bude otištěn v příštím čísle Rch.


Klíčová slova

Alexander (Šaňo) Tannenbaum-Timko, Knežo-Schönbrun, L. Zajac, A. Bachnár, L. Porjes, Rafael Friedl, Ben Šalom, Dezider Galský, Tibor Pivko, I. Rubík, E. Belas, Jan Munk, Pavla Kováčová, Eva Benešová, Zlatica Zudová, Praha, Sereď, Nováky, Vyhne, Claims Conference, Sdružení českých židovských odbojářů, Hidden Child, Sdružení židovských odbojářů při FŽO ČR, Claims Conference