Nové knihy

Svědomí a odvaha

Je doloženo mnoha svědectvími, že většina lidí, kteří prošli koncentračními tábory, nedokázala o svých zážitvích po válce mluvit. Ale nejen to: o jejich utrpení se s výjimkou prvních několika let po válce příliš nehovořilo ani na veřejnosti. Lze říci, že průlom do obecného mlčení kolem holocaustu znamenal až soud s nacistickým pohlavárem Adolfem Eichmannem vJeruzaléměroku 1961. Eichmannův proces nebyl bodem obratu jen pro ty, kteří přežili, ale - jak píše ve své knize Svědomí a odvaha americká psycholožka Eva Fogelmanová - také pro zachránce, pro nežidovské obyvatele Evropy, kteří nalezli odvahu skrývat ohrožené Židy. Ani zachránci totiž o svém statečném počínání většinou nemluvili a s jejich činy se veřejnost začala seznamovat až v 60. letech.

Kdo byli tito lidé, jak se stalo, že právě oni se dokázali vzepřít banalitě zla a jednat jinak, než téměř všichni v jejich okolí? Jaké měli dětství, byli věřící, proč zachraňovali Židy a vystavovali tak smrtelnému nebezpečí nejen sebe, ale i své blízké? Na všechny tyto otázky se Fogelmanová na základě rozhovorů se zachránci snaží odpovědět. Všímá si také odhadnutelných i překvapivých tlaků, jimž byli zachránci (konkrétně v Polsku, Holandsku, Německu) vystaveni. Zažívali přirozeně strach z prozrazení a těžkosti se sháněním potravy, museli být stále ve střehu - zanedbání nějakého detailu mohlo stát všechny život. Museli se smířit se společenskou izolovaností, již ukrývání Židů nutně přinášelo, se zátěží každodenního soužití. Autorka zaznamenává, co pro zachránce znamenal konec války - nejen radost a úlevu z osvobození, ale také zpřetrhání vztahů, citovou ztrátu, konec období, kdy ze sebe vydali to nejlepší. A pro některé se válečné trauma změnilo v celoživotní noční můru. Jejich společenská izolovanost po válce často pokračovala: pro okolí představovali živou výčitkou, že okupanty bylo možné přelstít. Polští zachránci byli svým okolím dokonce pronásledováni, v mnoha případech raději ze země odjeli a následovali své Židy do Izraele. Ani zde však neměli na růžích ustláno - většinou tu sice uzavřeli manželství (často s lidmi, které zachránili), ale pro okolí to byli Nežidé, takže svým způsobem žili opět odděleně. Situace se zlepšila téměř dvacet let po skončení války: díky úsilí kalifornského rabína Harolda Schulweise vznikla Židovská nadace pro křesťanské zachránce, jejímž cílem je především zveřejňovat činy zachránců, a Jad vašem jeruzalémský památník holocaustu, začal udělovat těmto lidem titul Spravedlivý mezi národy.

Eva Fogelmanová se zabývá tématem, které obecně zatím zpracováno nebylo. Historikové i sociologové se soustřeďovali především na židovské oběti a jejich utrpení, přičemž nežidovské okolí v okupovaných zemích bylo bráno v nejlepším případě jako lhostejný dav. Knihy jako je Svědomí a odvaha čtenáře učí vnímat v tragických událostech války i činy, jejichž hlavním motivem byl soucit a obětavost.

(Eva Fogelmanová Svědomí a odvaha, zachránci Židů za holocaustu. Z angličtiny přeložil Miloš Veselý, vydalo nakl. Volvox Globator v Praze. 283 stran, 299 Kč.)

Michael de Saint Cheron, Elie WieselZlo a exil. Cheronův rozhovor se spisovatelem a bojovníkem za lidská práva Elie Wieselem se dotýká základních témat moderní společnosti: života a smrti, zla a lásky, exilu, antisemitismu a antisionismu, lidských práv apod. Z francouzského originálu přeložila Alena Bláhová, vydalo nakl. Portálv Praze; 207 stran, 235 Kč.

Milan KunaHudba vzdoru a naděje, Terezín 1941-1945. Hudební vědec a kritik sleduje veškerou hudební produkci v terezínském ghettu, hodnotí umělecký význam terezínských skladatelů a všímá si, do jaké míry jejich tvorbu ovlivnila židovská hudba. Vydalo hudební nakladatelství Edition Bärenreiterv Praze; 208 stran, 300 Kč.

Zuzana PeterováSpanilé jízdy aneb Náš bratr Ota Pavel. Kniha rozhovorů Jiřího a Huga Pavlových o jejich mladším bratru, spisovateli Otu Pavlovi. Úvodní slovo napsal Arnošt Lustig, fotografie, ilustrace. Vydalo nakl. Nezávislý novinář IV, Kladno 2000; 133 stran, 168 Kč.

Fedor Gál, Dita Skálová, Marketa ZádorováTrojí svědectví. Tři autentická svědectví popisují dobu holocaustu, jak ji prožívaly tři židovské rodiny z Čech, ze Slovenska a z Podkarpatské Rusi. Vydalo nakladatelství G plus G v Praze; 141 stran, 169 stran.

Igor LukešČeskoslovensko mezi Stalinem a Hitlerem, Benešova cesta k Mnichovu. Profesor Bostonské univerzity se zabývá politickým vývojem Československé republiky od jejího vzniku až po Mnichov a jeho tragické důsledky. Fotografický doprovod. Z angličtiny přeložila Petra Kůsová, vydalo nakl. Prostor v Praze; 374 stran, 399 Kč.


Klíčová slova

Adolf Eichmann, Eva Fogelmanová, Harolda Schulweise, Eva Fogelmanová, Michael de Saint Cheron, Elie Wiesel, Milan Kuna, Zuzana Peterová, Fedor Gál, Dita Skálová, Marketa Zádorová, Igor Lukeš, Jeruzalém, Praha, Praha, Praha, Kladno, Praha, Praha, Jad vašem, Volvox Globator, Portál, Edition Bärenreiter, Nezávislý novinář IV, G plus G, Prostor, Polsku, Holandsku, Německu