Hermann Hesse a antisemitismus

Německý spisovatel Hermann Hesse, narozený v roce 1877 v Německu a od roku 1923 naturalizovaný Švýcar, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1946), je autorem, který v duchu goethovské tradice představuje duchovní a morální autoritu v rozsáhlém období, které sahá od císařského Německa, tak nadšeného sebou samým, až po Německo, zničené a rozdělené po 2. světové válce do dvou nepřátelských států.

Proti antisemitismu vystupoval básník, prozaik, novinář a literární kritik, autor Knulpa, Siddharthy, Stepního vlka, Narcise a Goldmunda či Hry se skleněnými perlami, po celý svůj život. Poražené Německo zakoušelo na počátku 20. let minulého století těžké hospodářské a sociální otřesy a mezi miliony deklasovaných občanů nebylo málo těch, kdo s pochopením naslouchali teoriím, které za to vše dávaly vinu Židům. Hesse to v roce 1922 označil za: jednu z nejohavnějších a nejnesmyslnějších podob německého nacionalismu, imbecilní a patologickou potřebu požírat Židy, kterou pociťují hlasatelé hákového kříže a jejich početní adepti, zejména pak studenti. Tento nový antisemitismus způsobuje mnoho zla, uvádí dále, protože podporuje tendence najít pro všechno, co není v pořádku, v pozadí ďábelského intrikána, který je za vše zodpovědný a znemožňuje tak především mládeži vidět svět takový, jaký ve skutečnosti je.

Od roku 1900 až do své smrti v roce 1962 publikoval Hermann Hesse na tři tisíce literárně kritických článků ve více než šedesáti novinách a časopisech. Když se nacisté v Berlíně zmocnili vlády, byly jeho publikační možnosti v německém tisku postupně redukovány. Přesto tam ještě v letech 1933-1936 dokázal představit víc než šedesát děl židovských a antifašistických autorů, často už žijících v emigraci. Byl jediným v té době publikujícím německým kritikem, který se věnoval dílům, napsaným Židy. Tisk a literáti konformní hnědé moci mu spílali, označovali ho za polovičního Žida, který podporuje emigrantské parazity, za zrádce současné literatury, který přeběhl k nepřátelům Německa a k Židům, za člověka, který, aby se zalíbil Židům, šíří falešné a své vlasti škodlivé myšlenky.

Od roku 1933 se jeho dům v Montagnole ve švýcarském Tessinu stal záchytným bodem pro uprchlíky, emigranty a německé antifašistické spisovatele. Bertoltu Brechtovi, Thomasi Mannovi, Bruno Frankovi, Annette Kolbové a Kurtu Wolffovi poskytl pohostinství na cestě do exilu. Navštívili ho Martin Buber, Johannes R. Becher, Stefan Zweig, Peter Weiss, Romain Rolland a mnozí další.

Odhalování antisemitismu a obrana Židů, dané především Hesseovými humanistickými a morálními názory, nabyly od roku 1931 osobnější rozměr. Tehdy se více než padesátiletý syn a vnuk pietistických misionářů oženil s Nonon Ausländerovou, narozenou v Černovicích, dcerou známého advokáta Jakoba Ausländera a Gisely Israeliové. Na konci roku 1945 píše, že jeho židovská žena původem z Bukoviny nemá už přes rok žádné zprávy o své jediné sestře a že ztratila skoro celou rodinu a blízké přátele v pecích osvětimského krematoria.

V srpnu 1954 Hermann Hesse napsal: Mezi poctami, kterých se mi v životě dostalo, je mi nejdražší to, že byl v Izraeli vysázen les, který nese moje jméno. Přitom jeho podpora sionismu a židovského státu nebyla bezvýhradná. V roce 1957 píše: K židovskému nacionalismu, jak se v poslední době objevuje, se stavím jako k jakémukoli nacionalismu nestranně; stejně jako vítám uskutečnění sionistických ideálů, tak odmítám všechny fanatické podoby nacionálního cítění.

V jednom z posledních článků, napsaném čtyři roky před smrtí, se Hermann Hesse obrací na německou mládež s varováním před přepisováním dějin a svody antisemitismu. To, co Němci udělali Židům, není bohužel sprostá lež. Příběh třetí říše a Židů mluví jazykem, před kterým musí každá lež umlknout.

(Z francouzského měsíčníku La Presse Nouvelle, leden 2009. Přeložil jd.)


Klíčová slova

Hermann Hesse, Bertolt Brecht, Thomas Mann, Bruno Frank, Annette Kolbová, Kurt Wolff, Martin Buber, Johannes R. Becher, Stefan Zweig, Peter Weiss, Romain Rolland, Nonon Ausländerová