60 let od konference ve Wannsee

Dne 20. ledna uplynulo šedesát let od konference ve Wannsee, na níž nacističtí předáci oficiálně stanovili plán konečného řešení židovské otázky. Výročí se v Německu připomíná kulturními a vzdělávacími akcemi, 27. leden - den, kdy byl osvobozen konc. tábor Osvětim - byl (již pošesté) označen jako Národní den památky obětí národního socialismu. Kancléř Gerhard Schröder nazval holocaust nejtemnější kapitolou německé historie a konferenci ve Wannsee ukázkou zrůdnosti nacistického systému. Budova, v níž roku 1942 čelní nacisté jednali, byla přeměněna ve veřejný památník a vzdělávací středisko. Ročně ho navštíví na šedesát tisíc lidí (většinou z Německa).

U příležitosti výročí konference byla otevřena expozice v berlínském Historickém muzeu. Jsou na ní vystaveny předměty spjaté s druhou světovou válkou, včetně uniforem z koncentračních táborů, ukázek nacistické propagandy a dobových uměleckých děl. Výstava je postavena především na předmětech, ukazuje realitu té doby, řekl ředitel muzea Hans Ottomeyer. Expozice potrvá do dubna.

  • Odkazy:

  • Památník Haus der Wannsee Konferenz v Berlíně. Na jeho stránkách je přístupný protokol konference ve Wannsee v několika jazycích a další dokumenty a studie.


Klíčová slova

Gerhard Schröder, Hans Ottomeyer