Konečné řešení židovské otázky v Evropě

Nucené deportace do neznámých míst, věznění v ghettech a koncentračních táborech v nelidských podmínkách, trýznění hlady, těžkou prací, psychickým i fyzickým terorem, mučení a hromadné zabíjení lidí v plynových komorách... Taková byla skutečná podoba konečného řešení židovské otázky v Německu a v zemích, které okupovalo. Předcházela mu však řada procesů a událostí, bez kterých je obraz plánu na likvidaci všech evropských Židů neúplný.

V tomto oddělení přinášíme přehled nejdůležitějších etap předcházejících konečnému řešení, dále jeho průběh i důsledky, jejichž dopad pociťujeme v Evropě dodnes.

V této sekci doporučujeme:

30. ledna 1933 byl vůdce NSDAP Adolf Hitler německým prezidentem Paulem von Hindenburgem jmenován říšským kancléřem. Málokdo (včetně těch, kteří jemu a NSDAP převzetí moci umožnili) si v tento den uvědomoval, k jakému barbarství může tento vůdce Německo zavést.

více…

Před tím, než vyvinuli systém továrního masového vraždění zejména Židů, prováděli nacisté likvidaci nežádoucích osob běžnější formou - zabíjením a popravováním zastřelením. Tento způsob se však brzy ukázal jako neefektivní a jeho vykonavatele, hlavně příslušníky jednotek zvláštního nasazení Einsatzgruppen, psychicky vysilující.

více…
Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)
Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds Claims Conference
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání
Nux s.r.o.