Kurt Franz

Kurt Franz se narodil v roce 1914 v Düseldorfu. Po ukončení základní školy začal pracovat jako kuchař. V roce 1935 byl povolán do armády, kde sloužil v kuchyni dělostřeleckého regimentu. Po propuštění z armády vstoupil do SS. Krátký čas působil v koncentračním táboře Buchenwald, ale v roce 1939 byl převelen do programu eutanasie. V dubnu 1942 dosáhl hodnosti SS-Oberscharführera a byl poslán do Belžce. Odtud byl na začátku září 1942 převelen do Treblinky a ustanoven zástupcem velitele tábora. Franz byl v Treblince nejvyšším velícím důstojníkem, který byl v každodenním styku s židovskými otroky v táboře. Zároveň patřil k těm nejbrutálnějším a nejobávanějším.

Jeho fyzický vzhled byl dokonale matoucí a zcela nekorespondoval s jeho povahou. Franz patřil k těm mladším důstojníkům SS v táboře, měl pohlednou kulatou tvář, pro kterou mu Židé přezdívali Lalke nebo Lalka ( v jidiš panenka ). V rozporu se svým zjevem byl Franz bezcitný sadista, který byl noční můrou všech pracovních Židů v táboře.

Na své každodenní kontrolní obchůzky po táboře, často na hřbetě koně, s sebou bral svého enormně velkého psa Barryho. Ten byl vycvičen, aby na specifický Franzův povel útočil svými zuby na genitálie pracujících Židů či deportovaných. Také se bavil tím, že střílel po lidech ze své lovecké pušky. Před svým odchodem do Treblinky se Franz věnoval boxu. Svůj oblíbený sport později v táboře často trénoval na živých boxovacích pytlích. Jedné prosincové neděle roku 1942 požádal mladého Žida, který také boxoval, aby s ním svedl zápas v ringu. Oba soupeři si oblékli rukavice a postavili se proti sobě v protilehlých rozích improvizovaného ringu. Ve chvíli, kdy měl zápas začít a oba se k sobě přiblížili, Franz zastřelil svého soka ranou z malé pistole, kterou měl ukrytou v rukavici.

Někdy na počátku roku 1943 našel Franz v místě, kde se svlékaly ženy, tři nemluvňata, která tam zanechaly jejich matky předtím, než byly nahnány do plynových komor. Franz zvedl jedno z dětí ze země, nakopl ho do vzduchu a sledoval jak se jeho hlavička rozbila o zeď.

Franz byl pro své zločiny v Německu v roce 1965 postaven před soud a odsouzen k doživotnímu žaláři. Z vězení byl propuštěn v roce 1993. Zemřel 4. července 1998 ve Wuppertalu.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.