Začíná to být vážné

Jak vypadá strategie boje proti extremismu

Ještě tak před rokem by asi většina lidí u nás považovala titulek článku Čeští extremisté vyrostli a země jim fandí, varuje vládní zpráva (iDnes, 4. 5. 2009) za přehnaný. Dnes už ne. V posledních měsících nemine týden, aby někde nepochodovaly zástupy lidí, kteří se hlásí k myšlenkám, předsudkům a nenávistem nacionálního socialismu. Extrémní pravice se nyní zaměřuje především na Romy a cizince, ale jak ukázala například aféra s pozváním popírače holocaustu D. Dukea (viz článek v Rch 5/2009), jsou antisemitismus a nejrůznější nařčení Židů stále součástí její ideologie.

Končí amatérismus

Téma neonacismu a rasismu plní stránky českých novin: od ledna do konce května vyšlo v celostátních médiích na toto téma stejné množství komentářů, analýz, rozhovorů apod. jako o pádu Topolánkovy vlády (www.anopress.cz).V dubnu a květnu se jejich počet zdvojnásobil a média tak zaznamenala znepokojující trend: četnost extremistických vystoupení nejrůznějšího druhu prudce stoupla. Roste i počet demonstrantů, demonstrace jsou lépe naplánované a organizované. Ještě před dvěma lety bylo o neonacistech slyšet, jen když se porvali s antifašisty či hajlovali na demonstraci. Dnes se nechají vyprovokovat jen výjimečně. Už se tolik neperou: rozdávají letáky, pořádají přednášky, jezdí do lokalit, kde řeší s bílými sousedy Romů jejich problémy, snaží se proniknout do oficiálních politických struktur a získat sympatie veřejnosti. Připomíná to situaci ve východním Německu, kde nedávno získali neonacisté ve volbách do saského parlamentu 9,2 % hlasů. (Česká Dělnická strana, která nedávno vyhrála soud s ministerstvem vnitra, jež ji chtělo zrušit, získala v posledních krajských volbách téměř 30 tisíc hlasů; byla desátou nejúspěšnější stranou voleb.) Neonacisté si najímají právníky a manažery, využívají mezer v zákonech. Končí amatérismus, začíná profesionalizace, konstatuje mluvčí BIS Jan Šubert.

V mediální debatě o příčinách nástupu extremismu v České republice se mnozí její účastníci, experti, ale i politici shodnou na jednom: politici selhali. Přiznala to i vláda, která těsně před svým odchodem schválila dlouho očekávaný dokument: Strategii boje proti extremismu. Je to dobrá zpráva, jež ale trochu zhořkne při vědomí, že její rychlé dokončení vyvolal vražedný útok na rodinný dům ve Vítkově, který obývala romská rodina. Tři lidé byli zraněni, dvouletá holčička utrpěla těžké popáleniny a stále bojuje o život.

Strategie na odchodu

Podle Strategie boje proti extremismu by tento boj měl řešit nejenom důsledky extremismu, ale především jeho příčiny a měl by stát na pěti piliřích, charakterizovaných v následujícím schématu.

První pilíř - komunikací proti demagogii. Síla extremistů vychází z lidské nevědomosti. Jedinou možností, jak bojovat s jejich štvavou propagandou, je komunikace, otevřenost a nabízení alternativy. Otevřené a zodpovědné zpravodajství a PR. Zmapování vnímání extremistických myšlenek a jejich nositelů. Důsledné postihování nelegálního obsahu na internetu.

Druhý pilíř - vědomostí proti totalitářům. Poučení lidé si dokážou vytvořit obranné mechanismy vůči nebezpečným myšlenkám. Výhodnost demokratické alternativy musí vysvětlovat škola. Vzdělávání pedagogů. Vzdělávací a osvětové materiály. Preventivní akce.

Třetí pilíř - jednotná protiextremistická platforma. Boj proti extremismu není jen záležitostí ministerstva vnitra a policie, ale i dalších vládních i nevládních subjektů. Jenom spoluprací s nimi lze extremisty odsunout do role bezvýznamného hráče. Koordinační dohody; spolupráce s obecní policií; spolupráce s městy a obcemi; manuál pro shromažďování; kalendář rizikových dní; konzultační den pro zástupce krajů.

Čtvrtý pilíř - odbornost a imunita. Specialisté, kteří bojují proti extremismu, musí vědět, co mají dělat, a dostat k tomu dostatečný prostor. Profesionalizace je výhodnější než paušální represe. Vzdělávání velitelů, policejních specialistů, pracovníků justice; stabilizace a doplňování policejních specialistů; nastavení funkčního a efektivního imunitního systému proti infiltraci extremistů do bezpečnostních sborů a na citlivá místa ve státní správě.

Pátý pilíř - efektivně a korektně proti násilí. Konkrétní pachatele trestné činnosti nekompromisně postihovat za efektivního využití stávajících prostředků a mechanismů. Využívání nového zákona o Policii ČR; zvládání extremistických akcí; vytvořit metodiku pro vyšetřování extremistické trestné činnosti; rychlé zajištění a postih pachatelů v rámci zkráceného trestního řízení; využití osvědčených postupů - viz postup proti diváckému násilí; důsledný monitoring. (Pramen: www.vlada.cz.)

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.