Schválen den holocaustu

Poslanecká sněmovna schválila na přelomu listopadu a prosince poslanecký návrh zákona, jímž se zařazuje Den holocaustu mezi významné dny kalendáře České republiky. Aby zákon nabyl platnosti, je ještě nutné, aby ho schválil senát a podepsal prezident republiky, ale podle názoru předsedy ŽOP Tomáše Jelínka jde už pouze o formalitu.

Den holocaustu si připomínáme 27. ledna, v den osvobození koncentračního tábora Osvětim. Během něj vzpomínáme na smrt milionů Židů, Romů a dalších obětí, které zahynuly v nacistických koncentračních táborech. Den holocaustu je součástí občanského kalendáře i v jiných evropských zemích, například ve Velké Británii, kde je pamětním dnem od roku 2001. V Británii si v tento den nejen důstojně připomínají oběti nacismu, ale vidí v něm především šanci k tomu, aby se postupně prohloubilo obecné povědomí o holocaustu. Podle informací na webových stránkách některých britských židovských obcí je v Anglii povědomí o této kapitole světové historie velmi malé - čtyři procenta britských dětí ve věku od 11 do 18 let si například myslí, že Hitler byl za 2. světové války lídrem Velké Británie. Den holocaustu dává v Británii navíc také příležitost arménským obcím hovořit o genocidě Arménů na počátku 20. století. Přestože tuto zapomínanou genocidu britská vláda (aby nekomplikovala své vztahy s Tureckem) není ochotná oficiálně vzpomenout stejně jako se vzpomíná na genocidu Židů a Romů, během Dne holocaustu je alespoň neoficiálně připomínána.

Podle Tomáše Jelínka je ustanovení Dne holocaustu jako významného dne i v našem kalendáři vyvrcholením dlouhodobé snahy. Již loni proběhla pietní vzpomínka na oběti holocaustu v Senátu a při té příležitosti přislíbili předseda Senátu Petr Pithart a ministryně školství Petra Buzková, že by toto výročí mohlo být státem uznáno jako významný den již v roce 2004. Stalo se tedy.

Na letošní první oficiální oslavě Dne holocaustu bude z iniciativy ŽOP, ve spolupráci s Federací židovských obcí v ČR, s Terezínskou iniciativou a s Rakouským kulturním fórem, uveden pořad Terezínské oratorium, komponovaný z básní, které napsaly děti v terezínském ghettu. Počátkem roku 2003 jsme byli osloveni paní dr. Mariou Bergerovou, členkou sociálnědemokratické sekce Evropského parlamentu, a Židovská obec v Praze obdržela nabídku spolupracovat na přípravě inscenace v České republice, dodává Jelínek v oficiálním rozhovoru, který dala redakci k dispozici autorka podepsaná značkou Shifra. Projekt je zaštítěn Mauthausenským výborem a po úspěšných vystoupeních v Rakousku je přáním autorů uvést Terezínské oratorium v zemi, kde vznikly verše, později v USA zhudebněné Franzem Waxmanem.

Terezínské oratorium bude uvedeno 27. ledna 2004 (ve 14 hodin) na pódiu Státní opery Praha. Prostřednictvím kulturního oddělení umožníme zájemcům obstarat si vstupenky v sekretariátu ŽOP.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.