Zprávy ze světa

Brunner odsouzen k doživotí

V Paříži se na počátku března konal proces s nepřítomným válečným zločincem, nacistou Aloisem Brunnerem. Brunner je nejvyšším nacistickým představitelem, který může být dosud naživu (dnes by mu bylo 88 let). Soud přijal návrh žalobce Philippa Bilgera a za prokázaný podíl na deportacích tisíců Židů do plynových komor v Osvětimi odsoudil Brunnera k doživotnímu vězení.

Brunner organizoval deportace Židů z Rakouska, Francie, Řecka, Makedonie, Slovenska a Maďarska; celkem poslal na smrt přes sto tisíc lidí. Na konci války se ukryl v Československu a byl odsunut do Německa. Přihlásil se jako odborník do Egypta a roku 1954 tam odjel; odtud se dostal do Sýrie, kde žil jako vážený občan, zasloužilý vrah Židů. V roce 1967 byl málem dopadem. Ve Švýcarsku se měl podrobit operaci oka, ale německé úřady ho před cestou varovaly, neboť si nechtěly přidělávat práci s vyšetřováním a soudním řízením (tehdy se očekávalo promlčení válečných zločinů). V polovině 80. let žádal S. Wiesenthal kvůli vydání Brunnera o pomoc jugoslávskou, československou a izraelskou vládu, ale veškerá jednání byla bezvýsledná. Na otázku, zda má cenu soudit přestárlého muže za zločiny, které spáchal před půlstoletím, odpověděl S. Wiesenthal slovy: Ti lidé jsou již staří, ale činy, které spáchali, jim odebírají právo zemřít v pokoji. Nemůžeme udělat nic, než se pokusit, aby nezemřeli jako nevinní...

Válečný zločinec ve Skotsku

Litevští představitelé se rozhodli usilovat o vyhoštění 85letého válečného zločince Antanase Gekase ze Skotska. Gekas žije v Edinburghu a je podezřelý z účasti na masových vraždách Židů v době nacistické okupace pobaltských států. Tehdy sloužil jako velitel 12. pomocné policejní jednotky, která má na svědomí životy 30 000 civilistů. Roku 1992 prohrál Gekas soudní při se skotskou televizí kvůli urážce na cti. Soudce prohlásil, že je zcela přesvědčen, že Gekas je masový vrah, který za války zabíjel nevinné civilisty. Skotské úřady však odmítly pokračovat ve vyšetřování.

Ředitel Centra Simona Wiesenthala v Jeruzalémě Efraim Zuroff, který o Gekasovi napsal knihu a do Litvy poslal řadu dokumentů týkající se jeho válečné činnosti, vyjádřil nad plánovaným vyhoštěním uspokojení. Současně však řekl, zločinec může zmizet dřív, než britské úřady získají od Litvy oficiální žádost. Myslím si, že ho nic nezastaví, prohlásil Zuroff.

Královna Viktorie a Židé

Podle biografie Viktorie 1819-1901, poslední královna z pera francouzských badatelů Philippa Alexandra a Béatrix de l'Aulnoit královna Viktorie prý pozorně sledovala Dreyfusův případ a byla jím velmi rozhořčena. Nechávala si každý den posílat zprávy o procesu od britského velvyslance v Paříži a na důkaz svého rozčilení nad nespravedlností soudu vyhrožovala, že nepojede na Azurové pobřeží. Autoři vůbec líčí královnu Viktorii jako velkou příznivkyni Židů: srdečně se prý přátelila s premiérem židovského původu Benjaminem Disraelim a na rozdíl od tehdejší britské aristokracie pokládala antisemitismus za barbarství.

Facebook skupina
Kontakt: education@terezinstudies.cz
CC Uveďte autora-Neužívejte komerčně 3.0 Česko (CC BY-NC 3.0)

Institut Terezínské Iniciativy Židovské Museum v Praze
Naši nebo cizí Evropa pro občany anne frank house Joods Humanitair Fonds
Claims Conference Fond budoucnosti
Nadační fond obětem Holocaustu Investice do rozvoje vzdělávání Bader
Nux s.r.o.